Bosse Ringholm (S)

Bosse Ringholm (S)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Stockholms kommun
Titel F.d. statsråd
Född år 1942

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2014-10-14

    • Riksdagsledamot

    • Statsrådsersättare 1982-10-11 – 1982-12-31
    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2006-10-07 – 2010-10-04
    • Ledig 2002-09-30 – 2006-10-06
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 1976-05-03 – 1976-06-04
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2006-10-10 – 2007-01-23
    • Riksbanksfullmäktige

    • Suppleant 2010-10-19 – 2014-10-14
    • Statsrådsberedningen

    • Vice statsminister 2006-03-27 – 2006-10-06
    • Statsråd 2004-11-01 – 2006-03-20
    • Statsråd 2004-11-01 – 2006-10-06
    • Finansdepartementet

    • Finansminister 1999-04-12 – 2004-10-31
    • Utrikesdepartementet

    • Utrikesminister 2006-03-21 – 2006-03-26

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

den ekonomiska utvecklingen

Interpellation 2001/02:26 av Hökmark, Gunnar (m)

den 11 oktober Interpellation 2001/02:26 av Gunnar Hökmark m till finansminister Bosse Ringholm om den ekonomiska utvecklingen Regeringen har i sin budgetproposition bedömt tillväxten för 2001 till 1,7 samt för 2002 till 2 Det är dessa tillväxtantaganden som regeringen tillsammans med sina stödpartier lagt till grund

Inlämnad: 2001-10-11 Besvarare: finansminister Bosse Ringholm (S)

Webb-tv interpellationsdebatt: den ekonomiska utvecklingen

läkemedelskostnader

Interpellation 2001/02:20 av Carlson, Leif (m)

den 1 oktober Interpellation 2001/02:20 av Leif Carlson m till finansminister Bosse Ringholm om läkemedelskostnader I budgetdebatten den 20 september gör finansministern en jämförelse mellan socialdemokratisk och moderat läkemedelspolitik. Han anför i debattens anförande nummer 8 att högkostnadsskyddet för läkemedel

Inlämnad: 2001-10-01 Besvarare: finansminister Bosse Ringholm (S)

Webb-tv interpellationsdebatt: läkemedelskostnader

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se