Bosse Ringholm (S)

Bosse Ringholm (S)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Stockholms kommun
Titel F.d. statsråd
Född år 1942

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2014-10-14

    • Riksdagsledamot

    • Statsrådsersättare 1982-10-11 – 1982-12-31
    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2006-10-07 – 2010-10-04
    • Ledig 2002-09-30 – 2006-10-06
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 1976-05-03 – 1976-06-04
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2006-10-10 – 2007-01-23
    • Riksbanksfullmäktige

    • Suppleant 2010-10-19 – 2014-10-14
    • Statsrådsberedningen

    • Vice statsminister 2006-03-27 – 2006-10-06
    • Statsråd 2004-11-01 – 2006-03-20
    • Statsråd 2004-11-01 – 2006-10-06
    • Finansdepartementet

    • Finansminister 1999-04-12 – 2004-10-31
    • Utrikesdepartementet

    • Utrikesminister 2006-03-21 – 2006-03-26

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

EU-skatter på alkoholdrycker

Interpellation 2001/02:74 av Söderqvist, Nils-Erik (s)

den 14 november Interpellation 2001/02:74 av Nils-Erik Söderqvist s till finansminister Bosse Ringholm om EU-skatter på alkoholdrycker I ett antal dokument har Sverige slagit fast att vi kommer att driva kravet på en ansvarsfull och restriktiv, europeisk alkoholpolitik med utgångspunkt i EU:s kompetensområden om folkhälsa.

Inlämnad: 2001-11-14 Besvarare: finansminister Bosse Ringholm (S)

Webb-tv interpellationsdebatt: EU-skatter på alkoholdrycker

Svenska Spel AB

Interpellation 2001/02:36 av Axén, Gunnar (m)

den 22 oktober Interpellation 2001/02:36 av Gunnar Axén m till finansminister Bosse Ringholm om Svenska Spel AB Det av staten helägda bolaget Svenska Spel AB uppfyller de krav som ställs för att företaget ska definieras som en upphandlande enhet enligt lagen om offentlig upphandling LOUNämnden för offentlig upphandling,

Inlämnad: 2001-10-22 Besvarare: finansminister Bosse Ringholm (S)

Webb-tv interpellationsdebatt: Svenska Spel AB

uthyrning av bostad

Interpellation 2001/02:35 av Hagström, Ulla-Britt (kd)

den 18 oktober Interpellation 2001/02:35 av Ulla-Britt Hagström kd till statsrådet Lars-Erik Lövdén om uthyrning av bostad Bostadssituationen för studenter förvärras hela tiden. Rekordmånga studenter står utan bostad. Det har utlovats att 10 000 studentbostäder ska byggas i år över hela landet, men det är inte på långt

Inlämnad: 2001-10-19 Besvarare: finansminister Bosse Ringholm (S)

Webb-tv interpellationsdebatt: uthyrning av bostad

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se