Bosse Ringholm (S)

Bosse Ringholm (S)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Stockholms kommun
Titel F.d. statsråd
Född år 1942

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2014-10-14

    • Riksdagsledamot

    • Statsrådsersättare 1982-10-11 – 1982-12-31
    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2006-10-07 – 2010-10-04
    • Ledig 2002-09-30 – 2006-10-06
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 1976-05-03 – 1976-06-04
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2006-10-10 – 2007-01-23
    • Riksbanksfullmäktige

    • Suppleant 2010-10-19 – 2014-10-14
    • Statsrådsberedningen

    • Vice statsminister 2006-03-27 – 2006-10-06
    • Statsråd 2004-11-01 – 2006-03-20
    • Statsråd 2004-11-01 – 2006-10-06
    • Finansdepartementet

    • Finansminister 1999-04-12 – 2004-10-31
    • Utrikesdepartementet

    • Utrikesminister 2006-03-21 – 2006-03-26

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

Erfarenheterna av EU-insatser vid finansiella kriser

Interpellation 2009/10:400 av Ringholm, Bosse (s)

den 21 maj Interpellation 2009/10:400 Erfarenheterna av EU-insatser vid finansiella kriser av Bosse Ringholm s till finansminister Anders Borg m Den så kallade tillväxt- och stabilitetspakten inom EU har till syfte att förhindra att medlemsländer missköter sin ekonomi och inte minst på ett sådant sätt att andra

Inlämnad: 2010-05-21 Besvarare: Anders Borg (M)

Webb-tv interpellationsdebatt: Erfarenheterna av EU-insatser vid finansiella kriser

Lissabonfördraget

Interpellation 2009/10:297 av Ringholm, Bosse (s)

den 18 mars Interpellation 2009/10:297 Lissabonfördraget av Bosse Ringholm s till utrikesminister Carl Bildt m I fördraget om den europeiska unionen, det så kallade Lissabonfördraget, redogörs i artikel 42 för den gemensamma säkerhets- och försvarspolitiken som ska utgöra en integrerande del av den gemensamma utrikes-

Inlämnad: 2010-03-18 Besvarare: Carl Bildt (M)

Webb-tv interpellationsdebatt: Lissabonfördraget

Politisk information i skolan

Interpellation 2009/10:263 av Ringholm, Bosse (s)

den 19 februari Interpellation 2009/10:263 Politisk information i skolan av Bosse Ringholm s till utbildningsminister Jan Björklund fp Som ett led i det demokratiska samtalet är det viktigt att politiska partier och ungdomsförbund ges möjlighet att informera om sin politik och verksamhet i grundskolor, gymnasieskolor

Inlämnad: 2010-02-19 Besvarare: Jan Björklund (FP)

Webb-tv interpellationsdebatt: Politisk information i skolan

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se