Bosse Ringholm (S)

Bosse Ringholm (S)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Stockholms kommun
Titel F.d. statsråd
Född år 1942

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2014-10-14

    • Riksdagsledamot

    • Statsrådsersättare 1982-10-11 – 1982-12-31
    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2006-10-07 – 2010-10-04
    • Ledig 2002-09-30 – 2006-10-06
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 1976-05-03 – 1976-06-04
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2006-10-10 – 2007-01-23
    • Riksbanksfullmäktige

    • Suppleant 2010-10-19 – 2014-10-14
    • Statsrådsberedningen

    • Vice statsminister 2006-03-27 – 2006-10-06
    • Statsråd 2004-11-01 – 2006-03-20
    • Statsråd 2004-11-01 – 2006-10-06
    • Finansdepartementet

    • Finansminister 1999-04-12 – 2004-10-31
    • Utrikesdepartementet

    • Utrikesminister 2006-03-21 – 2006-03-26

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

Ett Sverige

Motion 2009/10:So661 av Björn von Sydow m.fl. (s)

Motion till riksdagen 2009/10:So661 av Björn von Sydow m.fl. s Ett Sverige s78060 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om investeringar i våra seniorer. Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om en arbetsmarknad


Utskottsberedning: 2009/10:AU2 2009/10:SoU1
Riksdagsbeslut (5 yrkanden): 5 avslag

Motion 2009/10:So661 av Björn von Sydow m.fl. (s) (doc, 50 kB)

Hälso- och sjukvårdslagen och vårdvalet

Motion 2009/10:So454 av Christina Zedell och Bosse Ringholm (s)

Motion till riksdagen 2009/10:So454 av Christina Zedell och Bosse Ringholm s Hälso- och sjukvårdslagen och vårdvalet s78055 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att landstingen bör ges den fulla rätten att styra över etableringen av vårdgivare


Utskottsberedning: 2009/10:SoU11
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 2 avslag

Motion 2009/10:So454 av Christina Zedell och Bosse Ringholm (s) (doc, 42 kB)

Jazzens ställning

Motion 2009/10:Kr281 av Bosse Ringholm (s)

Motion till riksdagen 2009/10:Kr281 av Bosse Ringholm s Jazzens ställning s40059 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att se över hur jazzens ställning i kulturpolitiken och samhället konkret kan förbättras. Motivering Som nätverket Svensk Jazz


Utskottsberedning: 2009/10:KrU5
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2009/10:Kr281 av Bosse Ringholm (s) (doc, 42 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se