Eva Sonidsson (S)

Eva Sonidsson (S)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Västernorrlands län
Titel Konsumentvägledare.
Född år 1955

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2018-09-24

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2006-10-02 – 2018-09-24
    • Civilutskottet

    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Ledamot 2008-10-21 – 2010-10-04
    • Suppleant 2006-10-10 – 2008-10-21
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2012-03-23 – 2014-09-29
    • Ledamot 2010-10-12 – 2012-03-22
    • Suppleant 2007-12-06 – 2008-10-16
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2007-01-17 – 2010-10-04
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Suppleant 2012-03-23 – 2014-09-29
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Suppleant 2011-11-24 – 2011-12-14
    • Suppleant 2011-09-20 – 2011-09-21
    • Suppleant 2011-06-16 – 2011-06-17
    • Deputerad 2011-03-31 – 2011-04-01
    • Suppleant 2010-11-23 – 2010-12-15
    • Sammansatta civil- och kulturutskottet

    • Deputerad 2018-03-13 – 2018-05-24
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Riksdagsstyrelsen

    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Valberedningen

    • Suppleant 2010-10-04 – 2018-09-24

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 06-. Ledamot civilutskottet 08-10 och 14-, försvarsutskottet 10-12 och sammansatta utrikes- och försvarsutskottet 11. Suppleant civilutskottet 06-08, försvarsutskottet 07-08 och 12-14, kulturutskottet 07-10, sammansatta utrikes- och försvarsutskottet 10-11 och utbildningsutskottet 12-. Suppleant riksdagens valberedning 10-. Ledamot Nordiska rådets svenska delegation 14- och riksdagsstyrelsen 14-. Ledamot Socialdemokraternas arbetsutskott och gruppstyrelse 10-.
  • Föräldrar

    Jordbrukaren Nils Öberg och skofabriksarbeterskan Lilly Öberg.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, kontor- och distributionslinje, Kramfors 73-75. Ekonomistudier, komvux 88-89. Vårdutbildning (kompletteringskurs) 90-91.
  • Anställningar

    Docksta skofabrik 76-86, Kramfors kommun 86-88 och 92-, Konsum Västernorrland 89-90 och Västernorrlands landsting 91-92.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Ledamot, Konsumentverkets insynsråd 07-.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Kramfors 97-98 och 02- och vice ordförande 10-. Ledamot, kommunstyrelsen 03-06. Ledamot, skolstyrelsen 89-92, ersättare 86-88, utbildningsnämnden 92-95, vice ordförande 95-97 och ordförande 97-98, utvecklingsrådet 99-02, personalutskottet 03-06. Ordförande, barn-, kultur- och utbildningsnämnden 96-06. Ersättare, Krambo Bostad AB 03-07, Kramfors kommunhus 03-07 och Kramfors Industri AB 03-07.
  • Bostadsort

    Docksta

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Obetalda sms-lån

Interpellation 2008/09:590 av Sonidsson, Eva (s)

den 21 augusti Interpellation 2008/09:590 Obetalda sms-lån av Eva Sonidsson s till justitieminister Beatrice Ask m Den senaste rapporten från kronofogden visar, precis som befarat, att antalet obetalda sms-lån ökar. Kronofogdemyndigheten och Konsumentverket med flera har påtalat att detta är ett stort bekymmer

Inlämnad: 2009-08-21 Besvarare: Beatrice Ask (M)

Konkurrens inom varvsnäringen

Skriftlig fråga 2008/09:1054 av Sonidsson, Eva (s)

den 23 juni Fråga 2008/09:1054 Konkurrens inom varvsnäringen av Eva Sonidsson s till näringsminister Maud Olofsson c Vägverket driver egen varvsverksamhet i Vaxholm och Lysekil för underhåll och reparation av verkets egna färjor. I och med att antalet färjor har minskat i antal måste de statliga varven skaffa nya

Inlämnad: 2009-06-23 Besvarare: Åsa Torstensson (C)

med anledning av skr. 2008/09:167 En strategi för att stärka utvecklingskraften i Sveriges landsbygder

Motion 2008/09:N13 av Ann-Kristine Johansson m.fl. (s)

Motion till riksdagen 2008/09:N13 av Ann-Kristine Johansson m.fl. s med anledning av skr. 2008/09:167 En strategi för att stärka utvecklingskraften i Sveriges landsbygder s45164 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om behovet av att stärka utvecklingskraften


Utskottsberedning: 2008/09:NU19
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2008/09:N13 av Ann-Kristine Johansson m.fl. (s) (doc, 46 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.