Eva Sonidsson (S)

Eva Sonidsson (S)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Västernorrlands län
Titel Konsumentvägledare.
Född år 1955

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2018-09-24

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2006-10-02 – 2018-09-24
    • Civilutskottet

    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Ledamot 2008-10-21 – 2010-10-04
    • Suppleant 2006-10-10 – 2008-10-21
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2012-03-23 – 2014-09-29
    • Ledamot 2010-10-12 – 2012-03-22
    • Suppleant 2007-12-06 – 2008-10-16
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2007-01-17 – 2010-10-04
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Suppleant 2012-03-23 – 2014-09-29
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Suppleant 2011-11-24 – 2011-12-14
    • Suppleant 2011-09-20 – 2011-09-21
    • Suppleant 2011-06-16 – 2011-06-17
    • Deputerad 2011-03-31 – 2011-04-01
    • Suppleant 2010-11-23 – 2010-12-15
    • Sammansatta civil- och kulturutskottet

    • Deputerad 2018-03-13 – 2018-05-24
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Riksdagsstyrelsen

    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Valberedningen

    • Suppleant 2010-10-04 – 2018-09-24

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 06-. Ledamot civilutskottet 08-10 och 14-, försvarsutskottet 10-12 och sammansatta utrikes- och försvarsutskottet 11. Suppleant civilutskottet 06-08, försvarsutskottet 07-08 och 12-14, kulturutskottet 07-10, sammansatta utrikes- och försvarsutskottet 10-11 och utbildningsutskottet 12-. Suppleant riksdagens valberedning 10-. Ledamot Nordiska rådets svenska delegation 14- och riksdagsstyrelsen 14-. Ledamot Socialdemokraternas arbetsutskott och gruppstyrelse 10-.
  • Föräldrar

    Jordbrukaren Nils Öberg och skofabriksarbeterskan Lilly Öberg.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, kontor- och distributionslinje, Kramfors 73-75. Ekonomistudier, komvux 88-89. Vårdutbildning (kompletteringskurs) 90-91.
  • Anställningar

    Docksta skofabrik 76-86, Kramfors kommun 86-88 och 92-, Konsum Västernorrland 89-90 och Västernorrlands landsting 91-92.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Ledamot, Konsumentverkets insynsråd 07-.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Kramfors 97-98 och 02- och vice ordförande 10-. Ledamot, kommunstyrelsen 03-06. Ledamot, skolstyrelsen 89-92, ersättare 86-88, utbildningsnämnden 92-95, vice ordförande 95-97 och ordförande 97-98, utvecklingsrådet 99-02, personalutskottet 03-06. Ordförande, barn-, kultur- och utbildningsnämnden 96-06. Ersättare, Krambo Bostad AB 03-07, Kramfors kommunhus 03-07 och Kramfors Industri AB 03-07.
  • Bostadsort

    Docksta

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Regler för arbetskraftsinvandring

Skriftlig fråga 2016/17:80 av Eva Sonidsson (S)

Fråga 2016/17:80 Regler för arbetskraftsinvandring av Eva Sonidsson S till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S Reglerna för förnyat arbetstillstånd skärptes förra året efter ett beslut av Migrationsöverdomstolen och innebär ett absolut krav att månadsinkomsten måste vara minst 13 000 kronor under hela

Inlämnad: 2016-10-07 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2016/17:80 av Eva Sonidsson (S) (pdf, 77 kB)

Åtgärder mot oseriösa snabblåneföretag

Skriftlig fråga 2014/15:8 av Eva Sonidsson (S)

Fråga 2014/15:8 Åtgärder mot oseriösa snabblåneföretag av Eva Sonidsson S till Statsrådet Per Bolund MP Enligt SVT-nyheterna hamnar varje dag 160 människor hos kronofogden på grund av obetalda sms-lån. Under första halvåret i år var det nästa 30 000 personer som inte klarade av att betala sina snabblån. Trots att dessa

Inlämnad: 2014-10-08 Besvarare: Per Bolund (MP)

Skriftlig fråga 2014/15:8 av Eva Sonidsson (S) (pdf, 78 kB)

Fiskodlingar i världsarvet Höga kusten

Skriftlig fråga 2013/14:773 av Eva Sonidsson (S)

Fråga 2013/14:773 Fiskodlingar i världsarvet Höga kusten av Eva Sonidsson S till Miljöminister Lena Ek C Höga kusten med sin unika och värdefulla kultur- och naturmiljö blev världsarv år 2000 och därmed en angelägenhet för hela mänskligheten att bevara. Nu är detta världsarv i fara. Fiskodlingar i området är orsaken till

Inlämnad: 2014-08-27 Besvarare: Lena Ek (C)

Skriftlig fråga 2013/14:773 av Eva Sonidsson (S) (pdf, 77 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.