Eva Olofsson (V)

Eva Olofsson (V)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Vänsterpartiet
Valkrets Göteborgs kommun
Titel Personalsekreterare
Född år 1952

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2014-09-29

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2006-10-02 – 2014-09-29
    • Socialutskottet

    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2010-12-19
    • Sammansatta justitie- och socialutskottet

    • Deputerad 2008-01-29 – 2008-05-07
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2008-02-21 – 2012-01-25

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Arbetsvillkoren för biståndshandläggare inom äldreomsorgen

Skriftlig fråga 2012/13:566 av Olofsson, Eva (V)

den 7 juni Fråga 2012/13:566 Arbetsvillkoren för biståndshandläggare inom äldreomsorgen av Eva Olofsson V till statsrådet Maria Larsson KD Biståndshandläggaren beslutar om vilka insatser äldre har rätt att få och är den person i kommunen som äldre är hänvisade till när de behöver stöd och hjälp för att klara sin

Inlämnad: 2013-06-07 Besvarare: Maria Larsson (KD)

Patientsäkerheten på en avreglerad apoteksmarknad

Skriftlig fråga 2012/13:560 av Olofsson, Eva (V)

den 3 juni Fråga 2012/13:560 Patientsäkerheten på en avreglerad apoteksmarknad av Eva Olofsson V till socialminister Göran Hägglund KD Apoteksavreglering skulle enligt den borgerliga regeringen innebära att det skulle bli bättre för dem som behöver läkemedel. Nu konstaterar Statskontoret i sin utvärdering av apoteksavregleringen

Inlämnad: 2013-06-03 Besvarare: Göran Hägglund (KD)

med anledning av prop. 2012/13:147 Ny bibliotekslag

Motion 2012/13:Kr9 av Bengt Berg m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2012/13:Kr9 av Bengt Berg m.fl. V med anledning av prop. 2012/13:147 Ny bibliotekslag V045 1 Innehållsförteckning 2 Förslag till riksdagsbeslut 2 3 Bakgrund 2 4 Bibliotekens tillstånd 2 5 Avslag på proposition 3 6 Vad bör en proposition om en bibliotekslag innehålla 3 6.1 En nationell biblioteksplan 3


Utskottsberedning: 2013/14:KrU2
Riksdagsbeslut (10 yrkanden): 10 avslag

Motion 2012/13:Kr9 av Bengt Berg m.fl. (V) (doc, 81 kB) Motion 2012/13:Kr9 av Bengt Berg m.fl. (V) (pdf, 204 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.