Eva Olofsson (V)

Eva Olofsson (V)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Vänsterpartiet
Valkrets Göteborgs kommun
Titel Personalsekreterare
Född år 1952

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2014-09-29

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2006-10-02 – 2014-09-29
    • Socialutskottet

    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2010-12-19
    • Sammansatta justitie- och socialutskottet

    • Deputerad 2008-01-29 – 2008-05-07
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2008-02-21 – 2012-01-25

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Vård och behandling av krigs- och tortyrskadade

Skriftlig fråga 2012/13:628 av Olofsson, Eva (V)

den 27 juni Fråga 2012/13:628 Vård och behandling av krigs- och tortyrskadade av Eva Olofsson V till socialminister Göran Hägglund KD Röda Korsets vårdenhetschef och verksamhetschefen för Röda korsets behandlingscenter för krigsskadade och torterade i Malmö beskriver i Sydsvenskan den 26 juni bristen i omhändertagandet

Inlämnad: 2013-06-27 Besvarare: Göran Hägglund (KD)

Systembolagets detaljhandelsmonopol

Skriftlig fråga 2012/13:627 av Olofsson, Eva (V)

den 27 juni Fråga 2012/13:627 Systembolagets detaljhandelsmonopol av Eva Olofsson V till statsrådet Maria Larsson KD I medierna har det framkommit att Bergendahlsägda City Gross nu startar försäljning av alkohol till sina kunder trots Systembolagets ensamrätt på försäljning till konsumenter i Sverige. Detta riskerar

Inlämnad: 2013-06-27 Besvarare: Maria Larsson (KD)

med anledning av framst. 2012/13:RS7 Omställningsstöd för riksdagsledamöter

Motion 2012/13:K7 av Mia Sydow Mölleby m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2012/13:K7 av Mia Sydow Mölleby m.fl. V med anledning av framst. 2012/13:RS7 Omställningsstöd för riksdagsledamöter V051 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen beslutar om ändring i lagen om ekonomiska villkor för riksdagens ledamöter 13a kap. 1 sista meningen enligt vad som anförs i motionen.


Utskottsberedning: 2013/14:KU3
Riksdagsbeslut (3 yrkanden): 3 avslag

Motion 2012/13:K7 av Mia Sydow Mölleby m.fl. (V) (doc, 58 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se