Eva Olofsson (V)

Eva Olofsson (V)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Vänsterpartiet
Valkrets Göteborgs kommun
Titel Personalsekreterare
Född år 1952

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2014-09-29

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2006-10-02 – 2014-09-29
    • Socialutskottet

    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2010-12-19
    • Sammansatta justitie- och socialutskottet

    • Deputerad 2008-01-29 – 2008-05-07
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2008-02-21 – 2012-01-25

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Fler platser på kvinnojourerna

Skriftlig fråga 2011/12:664 av Olofsson, Eva (V)

den 18 juni Fråga 2011/12:664 Fler platser på kvinnojourerna av Eva Olofsson V till statsrådet Maria Larsson KD Enligt preliminär statistik från Brottsförebyggande rådet Brå anmäldes 2011 30 660 misshandelsbrott mot kvinnor över 15 år. I en majoritet av anmälningarna var det en man i en nära relation till kvinnan

Inlämnad: 2012-06-18 Besvarare: Maria Larsson (KD)

Vräkning av brottsutsatta kvinnor

Skriftlig fråga 2011/12:649 av Olofsson, Eva (V)

den 11 juni Fråga 2011/12:649 Vräkning av brottsutsatta kvinnor av Eva Olofsson V till justitieminister Beatrice Ask M En kvinna som misshandlas av sin före detta pojkvän eller man kan bli vräkt från sin bostad. Det hände nyligen en kvinna i Björkekärr i Göteborg, och Svea hovrätt har nu slagit fast det beslut som

Inlämnad: 2012-06-11 Besvarare: Beatrice Ask (M)

Stöd och bostad till människor med psykiska funktionsnedsättningar

Skriftlig fråga 2011/12:558 av Olofsson, Eva (V)

den 2 maj Fråga 2011/12:558 Stöd och bostad till människor med psykiska funktionsnedsättningar av Eva Olofsson V till statsrådet Maria Larsson KD I en ny rapport från Socialstyrelsen framgår att många människor med psykiska funktionsnedsättningar inte får det stöd de behöver trots allt tal om satsningar. Resultatet

Inlämnad: 2012-05-02 Besvarare: Maria Larsson (KD)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.