Eva Olofsson (V)

Eva Olofsson (V)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Vänsterpartiet
Valkrets Göteborgs kommun
Titel Personalsekreterare
Född år 1952

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2014-09-29

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2006-10-02 – 2014-09-29
    • Socialutskottet

    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2010-12-19
    • Sammansatta justitie- och socialutskottet

    • Deputerad 2008-01-29 – 2008-05-07
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2008-02-21 – 2012-01-25

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Fler platser på kvinnojourerna

Skriftlig fråga 2011/12:664 av Olofsson, Eva (V)

den 18 juni Fråga 2011/12:664 Fler platser på kvinnojourerna av Eva Olofsson V till statsrådet Maria Larsson KD Enligt preliminär statistik från Brottsförebyggande rådet Brå anmäldes 2011 30 660 misshandelsbrott mot kvinnor över 15 år. I en majoritet av anmälningarna var det en man i en nära relation till kvinnan

Inlämnad: 2012-06-18 Besvarare: Maria Larsson (KD)

Vräkning av brottsutsatta kvinnor

Skriftlig fråga 2011/12:649 av Olofsson, Eva (V)

den 11 juni Fråga 2011/12:649 Vräkning av brottsutsatta kvinnor av Eva Olofsson V till justitieminister Beatrice Ask M En kvinna som misshandlas av sin före detta pojkvän eller man kan bli vräkt från sin bostad. Det hände nyligen en kvinna i Björkekärr i Göteborg, och Svea hovrätt har nu slagit fast det beslut som

Inlämnad: 2012-06-11 Besvarare: Beatrice Ask (M)

med anledning av prop. 2011/12:142 Ändrad könstillhörighet

Motion 2011/12:So9 av Lena Hallengren m.fl. (S, V)

Motion till riksdagen 2011/12:So9 av Lena Hallengren m.fl. S, V med anledning av prop. 2011/12:142 Ändrad könstillhörighet S95003 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen beslutar om ändring i lagen 1972:119 om fastställelse av könstillhörighet i vissa fall och i steriliseringslagen 1975:580 fr.o.m. den 1 juli 2012 enligt


Utskottsberedning: 2011/12:SoU23
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2011/12:So9 av Lena Hallengren m.fl. (S, V) (doc, 75 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se