Eva Olofsson (V)

Eva Olofsson (V)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Vänsterpartiet
Valkrets Göteborgs kommun
Titel Personalsekreterare
Född år 1952

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2014-09-29

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2006-10-02 – 2014-09-29
    • Socialutskottet

    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2010-12-19
    • Sammansatta justitie- och socialutskottet

    • Deputerad 2008-01-29 – 2008-05-07
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2008-02-21 – 2012-01-25

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Högkostnadsskyddet

Skriftlig fråga 2010/11:682 av Olofsson, Eva (V)

den 13 september Fråga 2010/11:682 Högkostnadsskyddet av Eva Olofsson V till socialminister Göran Hägglund KD Regeringen föreslår en höjning av högkostnadsskyddet, dels för sjukvårdsbesök inom öppenvården från 900 kronor till 1 100 kronor, dels för läkemedel från 1 800 kronor till 2 200 kronor. Höjningen ska träda

Inlämnad: 2011-09-13 Besvarare: Göran Hägglund (KD)

Statlig subvention av insulinpumpar

Skriftlig fråga 2010/11:656 av Olofsson, Eva (V)

den 17 augusti Fråga 2010/11:656 Statlig subvention av insulinpumpar av Eva Olofsson V till socialminister Göran Hägglund KD Diabetikerförbundet har skrivit ett öppet brev till oss politiker för att uppmärksamma problemet med ett nytt förslag från Tandvårds- och läkemedelsverket TLV som innebär att den statliga subventionen

Inlämnad: 2011-08-17 Besvarare: Göran Hägglund (KD)

Sveriges behov av fler specialistsjuksköterskor

Interpellation 2010/11:421 av Olofsson, Eva (V)

den 20 maj Interpellation 2010/11:421 Sveriges behov av fler specialistsjuksköterskor av Eva Olofsson V till socialminister Göran Hägglund KD Den snabba utvecklingen inom hälso- och sjukvården kräver en allt högre kompetens hos vårdpersonalen. I dag råder det stor brist på specialistutbildade sjuksköterskor och

Inlämnad: 2011-05-20 Besvarare: Göran Hägglund (KD)

Webb-tv interpellationsdebatt: Sveriges behov av fler specialistsjuksköterskor

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se