Eva Olofsson (V)

Eva Olofsson (V)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Vänsterpartiet
Valkrets Göteborgs kommun
Titel Personalsekreterare
Född år 1952

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2014-09-29

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2006-10-02 – 2014-09-29
    • Socialutskottet

    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2010-12-19
    • Sammansatta justitie- och socialutskottet

    • Deputerad 2008-01-29 – 2008-05-07
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2008-02-21 – 2012-01-25

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Gårdsförsäljning av alkohol

Skriftlig fråga 2009/10:993 av Olofsson, Eva (v)

den 18 augusti Fråga 2009/10:993 Gårdsförsäljning av alkohol av Eva Olofsson v till statsrådet Maria Larsson kd Trots att två statliga utredningar kommit fram till att gårdsförsäljning av alkohol inte bör bli tillåtet har regeringen tillsatt ännu en utredning i frågan. Vänsterpartiet har insett faran i att införa

Inlämnad: 2010-08-18 Besvarare: Maria Larsson (KD)

med anledning av prop. 2009/10:207 Olovlig tobaksförsäljning

Motion 2009/10:So17 av Elina Linna m.fl. (v)

Motion till riksdagen 2009/10:So17 av Elina Linna m.fl. v med anledning av prop. 2009/10:207 Olovlig tobaksförsäljning Förslag till riksdagsbeslut Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att tobaksförsäljning bör vara licenspliktig. Riksdagen tillkännager


Utskottsberedning: 2009/10:SoU25
Riksdagsbeslut (3 yrkanden): 3 avslag

Motion 2009/10:So17 av Elina Linna m.fl. (v) (doc, 64 kB)

med anledning av prop. 2009/10:210 Patientsäkerhet och tillsyn

Motion 2009/10:So15 av Elina Linna m.fl. (v)

Motion till riksdagen 2009/10:So15 av Elina Linna m.fl. v med anledning av prop. 2009/10:210 Patientsäkerhet och tillsyn Förslag till riksdagsbeslut Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om meddelarskydd för personalen inom all offentligt finansierad


Utskottsberedning: 2009/10:SoU22
Riksdagsbeslut (6 yrkanden): 6 avslag

Motion 2009/10:So15 av Elina Linna m.fl. (v) (doc, 79 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se