Eva Olofsson (V)

Eva Olofsson (V)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Vänsterpartiet
Valkrets Göteborgs kommun
Titel Personalsekreterare
Född år 1952

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2014-09-29

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2006-10-02 – 2014-09-29
    • Socialutskottet

    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2010-12-19
    • Sammansatta justitie- och socialutskottet

    • Deputerad 2008-01-29 – 2008-05-07
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2008-02-21 – 2012-01-25

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

med anledning av prop. 2007/08:150 Förmynderskapsrättsliga frågor

Motion 2007/08:C4 av Egon Frid m.fl. (v)

Motion till riksdagen 2007/08:C4 av Egon Frid m.fl. v med anledning av prop. 2007/08:150 Förmynderskapsrättsliga frågor v080 1 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om ett strikt solidariskt skadeståndsansvar för den kommun som förordnat en ställföreträdare


Utskottsberedning: 2008/09:CU2
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2007/08:C4 av Egon Frid m.fl. (v) (doc, 48 kB)

Sexuella trakasserier inom forskarutbildningen

Skriftlig fråga 2007/08:1298 av Olofsson, Eva (v)

den 4 juni Fråga 2007/08:1298 Sexuella trakasserier inom forskarutbildningen av Eva Olofsson v till statsrådet Lars Leijonborg fp Högskoleverkets senaste rapport om forskarutbildningen, Doktorandspegeln 2008, visar att de flesta forskarstuderande är nöjda med sin utbildning. Vad gäller negativ särbehandling och

Inlämnad: 2008-06-04 Besvarare: Lars Leijonborg (FP)

Mäns våld mot döva kvinnor

Interpellation 2007/08:747 av Olofsson, Eva (v)

den 13 maj Interpellation 2007/08:747 Mäns våld mot döva kvinnor av Eva Olofsson v till integrations- och jämställdhetsminister Nyamko Sabuni fp Enligt den nationella handlingsplanen om mäns våld mot kvinnor ska alla kvinnor ha rätt till stöd. Därför bör gruppen döva kvinnor uppmärksammas särskilt. I den levnadsnivåundersökning

Inlämnad: 2008-05-13 Besvarare: Maria Larsson (KD)

Webb-tv interpellationsdebatt: Mäns våld mot döva kvinnor

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se