Eva Olofsson (V)

Eva Olofsson (V)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Vänsterpartiet
Valkrets Göteborgs kommun
Titel Personalsekreterare
Född år 1952

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2014-09-29

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2006-10-02 – 2014-09-29
    • Socialutskottet

    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2010-12-19
    • Sammansatta justitie- och socialutskottet

    • Deputerad 2008-01-29 – 2008-05-07
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2008-02-21 – 2012-01-25

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Barnkonventionen och svensk lagstiftning

Skriftlig fråga 2008/09:1162 av Olofsson, Eva (v)

den 19 augusti Fråga 2008/09:1162 Barnkonventionen och svensk lagstiftning av Eva Olofsson v till socialminister Göran Hägglund kd Frågan om hur barnkonventionen står i förhållande till svensk lagstiftning har aktualiserats av det aktuella fallet med splittringen av en tvåbarnsfamilj. Mamman och hennes nyfödda barn

Inlämnad: 2009-08-19 Besvarare: Tobias Billström (M)

med anledning av skr. 2008/09:207 Överenskommelsen mellan regeringen, idéburna organisationer inom det sociala området och Sveriges Kommuner och Landsting

Motion 2008/09:Kr7 av Elina Linna m.fl. (v)

Motion till riksdagen 2008/09:Kr7 av Elina Linna m.fl. v med anledning av skr. 2008/09:207 Överenskommelsen mellan regeringen, idéburna organisationer inom det sociala området och Sveriges Kommuner och Landsting Förslag till riksdagsbeslut Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening


Utskottsberedning: 2009/10:KrU2
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2008/09:Kr7 av Elina Linna m.fl. (v) (doc, 43 kB) Motion 2008/09:Kr7 av Elina Linna m.fl. (v) (pdf, 145 kB)

Timavgifterna i hemtjänsten

Skriftlig fråga 2008/09:1032 av Olofsson, Eva (v)

den 16 juni Fråga 2008/09:1032 Timavgifterna i hemtjänsten av Eva Olofsson v till statsrådet Maria Larsson kd I dag finns stora variationer när det gäller timkostnaden för hemtjänst över landet. I Göteborg är timtaxan 86 kronor, i Uppsala 239 kronor och i Vingåker 395 kronor. Många kommuner runt Stockholm har timtaxor

Inlämnad: 2009-06-16 Besvarare: Maria Larsson (KD)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.