Eva Olofsson (V)

Eva Olofsson (V)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Vänsterpartiet
Valkrets Göteborgs kommun
Titel Personalsekreterare
Född år 1952

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2014-09-29

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2006-10-02 – 2014-09-29
    • Socialutskottet

    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2010-12-19
    • Sammansatta justitie- och socialutskottet

    • Deputerad 2008-01-29 – 2008-05-07
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2008-02-21 – 2012-01-25

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Vägar till högskolan för kunskap och kvalitet

Motion 2006/07:Ub18 av Rossana Dinamarca m.fl. (v)

Motion till riksdagen 2006/07:Ub18 av Rossana Dinamarca m.fl. v Vägar till högskolan för kunskap och kvalitet Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som i motionen anförs om en utredning angående högskolebehörighet. Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad


Utskottsberedning: 2006/07:UbU17
Riksdagsbeslut (7 yrkanden): 7 avslag

Motion 2006/07:Ub18 av Rossana Dinamarca m.fl. (v) (doc, 61 kB) Motion 2006/07:Ub18 av Rossana Dinamarca m.fl. (v) (pdf, 200 kB)

Vissa skolfrågor

Motion 2006/07:Ub14 av Rossana Dinamarca m.fl. (v)

Motion till riksdagen 2006/07:Ub14 av Rossana Dinamarca m.fl. v Vissa skolfrågor 1 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår regeringens proposition 2006/07:86 Vissa skolfrågor. Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om att betygen bör avskaffas. Riksdagen tillkännager för regeringen


Utskottsberedning: 2006/07:UbU14
Riksdagsbeslut (5 yrkanden): 5 avslag

Motion 2006/07:Ub14 av Rossana Dinamarca m.fl. (v) (doc, 57 kB) Motion 2006/07:Ub14 av Rossana Dinamarca m.fl. (v) (pdf, 193 kB)

Avskaffande av åldersgränsen för privatpraktiserande läkare och sjukgymnaster

Motion 2006/07:So17 av Elina Linna m.fl. (v)

Motion till riksdagen 2006/07:So17 av Elina Linna m.fl. v Avskaffande av åldersgränsen för privatpraktiserande läkare och sjukgymnaster Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår regeringens proposition 2006/07:97 Avskaffande av åldersgränsen för privatpraktiserande läkare och sjukgymnaster. Regeringens förslag I


Utskottsberedning: 2006/07:SoU15
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2006/07:So17 av Elina Linna m.fl. (v) (doc, 44 kB) Motion 2006/07:So17 av Elina Linna m.fl. (v) (pdf, 148 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.