Eva Olofsson (V)

Eva Olofsson (V)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Vänsterpartiet
Valkrets Göteborgs kommun
Titel Personalsekreterare
Född år 1952

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2014-09-29

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2006-10-02 – 2014-09-29
    • Socialutskottet

    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2010-12-19
    • Sammansatta justitie- och socialutskottet

    • Deputerad 2008-01-29 – 2008-05-07
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2008-02-21 – 2012-01-25

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Missbruk av drogen GHB

Interpellation 2006/07:578 av Olofsson, Eva (v)

den 25 maj Interpellation 2006/07:578 Missbruk av drogen GHB av Eva Olofsson v till statsrådet Maria Larsson kd Från eufori till andningsstillestånd gränsen mellan kick och förgiftning är hårfin för den som använder GHB, GBL eller Butandiol. I Västsverige ställer de svårdoserade bokstavsdrogerna till med stora

Inlämnad: 2007-05-25 Besvarare: Maria Larsson (KD)

Våld mot missbrukande kvinnor

Interpellation 2006/07:560 av Olofsson, Eva (v)

den 24 maj Interpellation 2006/07:560 Våld mot missbrukande kvinnor av Eva Olofsson v till statsrådet Maria Larsson kd När det gäller stöd till och behandling av människor med missbruksproblem är männen norm. De är det i kraft av att männen utgör majoriteten av människor som har tunga missbruksproblem, men också

Inlämnad: 2007-05-24 Besvarare: Maria Larsson (KD)

Avtal om plusjobben

Interpellation 2006/07:357 av Olofsson, Eva (v)

den 28 februari Interpellation 2006/07:357 Avtal om plusjobben av Eva Olofsson v till arbetsmarknadsminister Sven Otto Littorin m Enligt budgetpropositionen för 2007 avskaffar regeringen plusjobben. De som fått plusjobb före den 24 oktober 2006 ska dock få fullfölja dem med ersättning från staten. Göteborgs stad

Inlämnad: 2007-02-28 Besvarare: Sven Otto Littorin (M)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.