Eva Olofsson (V)

Eva Olofsson (V)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Vänsterpartiet
Valkrets Göteborgs kommun
Titel Personalsekreterare
Född år 1952

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2014-09-29

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2006-10-02 – 2014-09-29
    • Socialutskottet

    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2010-12-19
    • Sammansatta justitie- och socialutskottet

    • Deputerad 2008-01-29 – 2008-05-07
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2008-02-21 – 2012-01-25

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Ökat stöd till handikapporganisationerna

Skriftlig fråga 2006/07:1585 av Olofsson, Eva (v)

den 28 augusti Fråga 2006/07:1585 Ökat stöd till handikapporganisationerna av Eva Olofsson v till statsrådet Maria Larsson kd Handikapporganisationerna i Sverige gör ett ovärderligt arbete på en rad områden. Det handlar om att vara kunskapsbank, stödja forskning på olika sätt, informera nyinsjuknade om hur det

Inlämnad: 2007-08-28 Besvarare: Maria Larsson (KD)

Kvalitet och insyn hos privata äldreomsorgsföretag

Skriftlig fråga 2006/07:1429 av Olofsson, Eva (v)

den 26 juni Fråga 2006/07:1429 Kvalitet och insyn hos privata äldreomsorgsföretag av Eva Olofsson v till statsrådet Maria Larsson kd Curanda heter ett äldreomsorgsföretag i Nacka kommun som saknar kollektivavtal och som sedan den 25 januari är satt i blockad av Kommunal. Curanda bryter mot arbetsmiljölagen, gör

Inlämnad: 2007-06-26 Besvarare: Maria Larsson (KD)

Missbruk av drogen GHB

Interpellation 2006/07:578 av Olofsson, Eva (v)

den 25 maj Interpellation 2006/07:578 Missbruk av drogen GHB av Eva Olofsson v till statsrådet Maria Larsson kd Från eufori till andningsstillestånd gränsen mellan kick och förgiftning är hårfin för den som använder GHB, GBL eller Butandiol. I Västsverige ställer de svårdoserade bokstavsdrogerna till med stora

Inlämnad: 2007-05-25 Besvarare: Maria Larsson (KD)

Webb-tv interpellationsdebatt: Missbruk av drogen GHB

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se