Eva Olofsson (V)

Eva Olofsson (V)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Vänsterpartiet
Valkrets Göteborgs kommun
Titel Personalsekreterare
Född år 1952

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2014-09-29

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2006-10-02 – 2014-09-29
    • Socialutskottet

    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2010-12-19
    • Sammansatta justitie- och socialutskottet

    • Deputerad 2008-01-29 – 2008-05-07
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2008-02-21 – 2012-01-25

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Socialtjänstens arbete med utsatta barn

Interpellation 2013/14:495 av Eva Olofsson (V)

Interpellation 2013/14:495 Socialtjänstens arbete med utsatta barn av Eva Olofsson V till Statsrådet Maria Larsson KD Under en längre tid har socialtjänstens pressade situation lyfts fram av socialsekreterarna själva och deras fackliga organisationer. Inte minst har man uppmärksammat de allvarliga konsekvenser det får

Inlämnad: 2014-05-22 Besvarare: Maria Larsson (KD)

Interpellation 2013/14:495 av Eva Olofsson (V) (pdf, 77 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Socialtjänstens arbete med utsatta barn

Hemtjänstpersonalens arbetsmiljö

Interpellation 2013/14:468 av Eva Olofsson (V)

Interpellation 2013/14:468 Hemtjänstpersonalens arbetsmiljö av Eva Olofsson V till Statsrådet Maria Larsson KD Den 7 maj lämnade Arbetsmiljöverket sin rapport från inspektioner av kommunala verksamheter under 2013. Totalt har 900 inspektioner genomförts i 59 av landets kommuner. Två verksamheter har jämförts den kvinnodominerade

Inlämnad: 2014-05-07 Besvarare: Maria Larsson (KD)

Interpellation 2013/14:468 av Eva Olofsson (V) (pdf, 84 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Hemtjänstpersonalens arbetsmiljö

Stöd till kvinnojourer

Interpellation 2013/14:434 av Per Bolund (MP)

Interpellation 2013/14:434 Stöd till kvinnojourer av Per Bolund MP till Statsminister Fredrik Reinfeldt M Statistik visar att allt fler kvinnor avvisas från kvinnojourerna på grund av platsbrist. Det finns ett stort behov av ett ordentligt statligt grundstöd till kvinnojourernas verksamhet, inte bara till tillfälliga

Inlämnad: 2014-04-11 Besvarare: Maria Larsson (KD)

Interpellation 2013/14:434 av Per Bolund (MP) (pdf, 76 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Stöd till kvinnojourer

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se