Eva Olofsson (V)

Eva Olofsson (V)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Vänsterpartiet
Valkrets Göteborgs kommun
Titel Personalsekreterare
Född år 1952

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2014-09-29

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2006-10-02 – 2014-09-29
    • Socialutskottet

    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2010-12-19
    • Sammansatta justitie- och socialutskottet

    • Deputerad 2008-01-29 – 2008-05-07
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2008-02-21 – 2012-01-25

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Intensivvården

Skriftlig fråga 2013/14:765 av Eva Olofsson (V)

Fråga 2013/14:765 Intensivvården av Eva Olofsson V till Socialminister Göran Hägglund KD Trots att transporter av intensivvårdspatienter innebär allvarligt ökade risker för patienten har antalet transporter nästan tredubblats på sex år. Det visar Svenska Intensivvårdsregistrets senaste rapport. Tredubblingen beror på

Inlämnad: 2014-08-21 Besvarare: Göran Hägglund (KD)

Skriftlig fråga 2013/14:765 av Eva Olofsson (V) (pdf, 77 kB)

Utredning av personer med demenssjukdom

Skriftlig fråga 2013/14:470 av Olofsson, Eva (V)

den 7 mars Fråga 2013/14:470 Utredning av personer med demenssjukdom av Eva Olofsson V till socialminister Göran Hägglund KD Socialstyrelsen har utvärderat följsamheten mot de nationella riktlinjerna för demenssjukdom. Färre än varannan person som tar kontakt med en vårdcentral för en misstänkt demenssjukdom får

Inlämnad: 2014-03-07 Besvarare: Göran Hägglund (KD)

Lågt utnyttjande av det särskilda tandvårdsbidraget

Skriftlig fråga 2013/14:464 av Olofsson, Eva (V)

den 4 mars Fråga 2013/14:464 Lågt utnyttjande av det särskilda tandvårdsbidraget av Eva Olofsson V till socialminister Göran Hägglund KD Det särskilda tandvårdsbidraget infördes för ett drygt år sedan och riktas mot personer med ökat behov av tandvård på grund av vissa sjukdomar eller funktionsnedsättningar. När

Inlämnad: 2014-03-04 Besvarare: Göran Hägglund (KD)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se