Eva Lohman (M)

Eva Lohman (M)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Västernorrlands län, plats 202
Titel Lärare.
Född år 1948
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7866185
E-post eva.lohman[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Riksdagens delegation till den parlamentariska församlingen för Unionen för Medelhavet

    • Vice ordförande

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2010-10-04 – 2018-09-24
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2017-02-16 – 2018-01-19
    • Sammansatta civil- och kulturutskottet

    • Extra suppleant 2018-03-13 – 2018-05-24
    • Riksdagens delegation till den parlamentariska församlingen för Unionen för Medelhavet

    • Vice ordförande 2018-01-16 –

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 10-. Suppleant socialförsäkringsutskottet 10-14, kulturutskottet 14- och arbetsmarknadsutskottet 14-.
  • Föräldrar

    Säljaren Joel Lohman och kontoristen Gerd Mikaelsson.
  • Anställningar

    Lärare i engelska, svenska och svenska som andra språk, Komvux, Sundsvall kommun.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Sundsvall 98-. Ersättare, kommunstyrelsen 98-06, ledamot 06-10. Ledamot och gruppledare, socialnämnden och dess arbetsutskott 98-10. Ersättare, Kommunförbundet 02-06, ledamot 06-10.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Styrelseledamot, Brottsofferjouren 05-08, ordförande 06-08. Styrelseledamot, Länsförbundet Västernorrland 99-06. Ordförande, Moderaterna i Sundsvall 02-11.
  • Bostadsort

    Sundsvall

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

med anledning av prop. 2017/18:261 Långsiktig finansiering och stärkt oberoende för public service

Motion 2017/18:4199 av Olof Lavesson m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2017/18:4199 av Olof Lavesson m.fl. M med anledning av prop. 2017/18:261 Långsiktig finansiering och stärkt oberoende för public service Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen antar regeringens förslag till beslut med ändringen att de sändningstillstånd som utfärdas närmast efter ikraftträdandet


Utskottsberedning: KrU

Motion 2017/18:4199 av Olof Lavesson m.fl. (M) (docx, 67 kB) Motion 2017/18:4199 av Olof Lavesson m.fl. (M) (pdf, 93 kB)

Examenskrav kring nationella minoritetsfrågor

Skriftlig fråga 2017/18:1320 av Eva Lohman (M)

Fråga 2017/18:1320 Examenskrav kring nationella minoritetsfrågor av Eva Lohman M till Statsrådet Helene Hellmark Knutsson S I Minoritetsutredningen föreslås att kunskap om minoriteternas historia, kultur och hälsa bör finnas som examenskrav även på läkarutbildningen utöver socionomutbildningen. Många äldre som tillhör

Inlämnad: 2018-05-18 Svarsdatum: 2018-05-30 Besvarare: Statsrådet Helene Hellmark Knutsson (S)

Skriftlig fråga 2017/18:1320 av Eva Lohman (M) (pdf, 88 kB)

Nationella minoriteter och minoritetsspråk inom hälso- och sjukvården

Skriftlig fråga 2017/18:1318 av Eva Lohman (M)

Fråga 2017/18:1318 Nationella minoriteter och minoritetsspråk inom hälso- och sjukvården av Eva Lohman M till Socialminister Annika Strandhäll S Kommunernas skyldigheter inom äldreomsorgen regleras i socialtjänstlagen 2001:453Dock finns det inte någon bestämmelse som uttryckligen föreskriver en rätt för enskilda avseende

Inlämnad: 2018-05-18 Svarsdatum: 2018-05-30 Besvarare: Socialminister Annika Strandhäll (S)

Skriftlig fråga 2017/18:1318 av Eva Lohman (M) (pdf, 89 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.