Eva Lohman (M)

Eva Lohman (M)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Västernorrlands län
Titel Lärare.
Född år 1948

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2018-09-24

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2010-10-04 – 2018-09-24
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2017-02-16 – 2018-01-19
    • Sammansatta civil- och kulturutskottet

    • Extra suppleant 2018-03-13 – 2018-05-24
    • Riksdagens delegation till den parlamentariska församlingen för Unionen för Medelhavet

    • Vice ordförande 2018-01-16 – 2018-09-24

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 10-. Suppleant socialförsäkringsutskottet 10-14, kulturutskottet 14- och arbetsmarknadsutskottet 14-.
  • Föräldrar

    Säljaren Joel Lohman och kontoristen Gerd Mikaelsson.
  • Anställningar

    Lärare i engelska, svenska och svenska som andra språk, Komvux, Sundsvall kommun.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Sundsvall 98-. Ersättare, kommunstyrelsen 98-06, ledamot 06-10. Ledamot och gruppledare, socialnämnden och dess arbetsutskott 98-10. Ersättare, Kommunförbundet 02-06, ledamot 06-10.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Styrelseledamot, Brottsofferjouren 05-08, ordförande 06-08. Styrelseledamot, Länsförbundet Västernorrland 99-06. Ordförande, Moderaterna i Sundsvall 02-11.
  • Bostadsort

    Sundsvall

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

med anledning av prop. 2017/18:261 Långsiktig finansiering och stärkt oberoende för public service

Motion 2017/18:4199 av Olof Lavesson m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2017/18:4199 av Olof Lavesson m.fl. M med anledning av prop. 2017/18:261 Långsiktig finansiering och stärkt oberoende för public service Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen antar regeringens förslag till beslut med ändringen att de sändningstillstånd som utfärdas närmast efter ikraftträdandet


Utskottsberedning: 2018/19:KrU2
Riksdagsbeslut (6 yrkanden): 5 avslag, 1 bifall,

Motion 2017/18:4199 av Olof Lavesson m.fl. (M) (docx, 67 kB) Motion 2017/18:4199 av Olof Lavesson m.fl. (M) (pdf, 93 kB)

Examenskrav kring nationella minoritetsfrågor

Skriftlig fråga 2017/18:1320 av Eva Lohman (M)

Fråga 2017/18:1320 Examenskrav kring nationella minoritetsfrågor av Eva Lohman M till Statsrådet Helene Hellmark Knutsson S I Minoritetsutredningen föreslås att kunskap om minoriteternas historia, kultur och hälsa bör finnas som examenskrav även på läkarutbildningen utöver socionomutbildningen. Många äldre som tillhör

Inlämnad: 2018-05-18 Besvarare: Statsrådet Helene Hellmark Knutsson (S)

Skriftlig fråga 2017/18:1320 av Eva Lohman (M) (pdf, 88 kB)

Nationella minoriteter och minoritetsspråk inom hälso- och sjukvården

Skriftlig fråga 2017/18:1318 av Eva Lohman (M)

Fråga 2017/18:1318 Nationella minoriteter och minoritetsspråk inom hälso- och sjukvården av Eva Lohman M till Socialminister Annika Strandhäll S Kommunernas skyldigheter inom äldreomsorgen regleras i socialtjänstlagen 2001:453Dock finns det inte någon bestämmelse som uttryckligen föreskriver en rätt för enskilda avseende

Inlämnad: 2018-05-18 Besvarare: Socialminister Annika Strandhäll (S)

Skriftlig fråga 2017/18:1318 av Eva Lohman (M) (pdf, 89 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.