Eva Lindh (S)

Eva Lindh (S)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Östergötlands län, plats 217
Titel Socionom.
Född år 1971
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post eva.lindh[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Ledamot

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2018-09-24 – 2026-09-21
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 2017-02-27 – 2017-06-30
    • Ersättare 2015-09-01 – 2015-12-31
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 2016-04-18 – 2017-01-01
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Extra suppleant 2017-02-27 – 2017-06-30
    • Extra suppleant 2015-09-01 – 2015-12-31
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Extra suppleant 2016-04-18 – 2017-01-01
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2022-10-04 – 2026-09-21
    • Suppleant 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2022-10-04 – 2026-09-21
    • Suppleant 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-10-04
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Ledamot 2018-10-09 – 2023-10-31
    • Riksdagens delegation till Interparlamentariska unionen

    • Ledamot 2020-09-29 – 2022-10-24

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 15, 16-17 och 18- (ersättare 150901-151231, 160418-170101 och 170227-170630). Extra suppleant civilutskottet 15, socialförsäkringsutskottet 16-17 och civilutskottet 17. Suppleant finansutskottet 18-, socialutskottet 18- och skatteutskottet 18-. Ledamot Nordiska rådets svenska delegation 18-19.
  • Föräldrar

    Ombudsmannen Ulf Lindh och vårdbiträdet Rose-Marie Lindh.
  • Utbildning

    Socionomutbildning, Göteborgs universitet 91-95.
  • Anställningar

    Socialsekreterare, Kinda kommun 95. Fältsekreterare, Finspångs kommun 95-00. Socialsekreterare, Norrköpings kommun 00-02. Skolkurator, Linköpings kommun 02-08. Skolkurator, Norrköpings kommun 08-.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig (ersättare), Linköping 18-. Kommunalråd, Linköpings kommun 10-16. Vice ordförande, bildningsnämnden, Linköpings kommun 06-10. Vice ordförande, omsorgsnämnden 10-14. Ordförande, äldrenämnden 14-16.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Social dumpning

Interpellation 2022/23:147 av Eva Lindh (S)

Interpellation 2022/23:147 Social dumpning av Eva Lindh S till Statsrådet Erik Slottner KD Social dumpning är när en kommun får personer i behov av stöd att flytta till en annan kommun utan att personen själv uttryckt en vilja att flytta. Det är ofta kommuner med hög arbetslöshet och en hårt ansträngd kommunal ekonomi

Inlämnad: 2023-01-19 Svarsdatum: 2023-02-17 Besvarare: Statsrådet Erik Slottner (KD)

Interpellation 2022/23:147 av Eva Lindh (S) (pdf, 84 kB)

Sökbarhet för anmälningar som gäller barn

Skriftlig fråga 2022/23:218 av Eva Lindh (S)

Fråga 2022/23:218 Sökbarhet för anmälningar som gäller barn av Eva Lindh S till Statsrådet Camilla Waltersson Grönvall M Att barn och ungdomar som bor i kommunen växer upp under trygga förhållanden är ett av kommunens viktigaste ansvar. Socialtjänsten i kommunerna har ansvar för att barn och ungdomar som befinner sig

Inlämnad: 2022-12-28 Svarsdatum: 2023-01-12 Besvarare: Statsrådet Camilla Waltersson Grönvall (M)

Skriftlig fråga 2022/23:218 av Eva Lindh (S) (pdf, 90 kB)

Välfärden i kommuner och regioner i norra Sverige

Interpellation 2022/23:131 av Eva Lindh (S)

Interpellation 2022/23:131 Välfärden i kommuner och regioner i norra Sverige av Eva Lindh S till Statsrådet Erik Slottner KD En fungerande välfärd är kärnan i det starka samhället. Det handlar om så mycket viktigt, sådant som på allvar är betydande för oss alla: tryggheten att få en god äldreomsorg, att alla barn ska

Inlämnad: 2022-12-21 Svarsdatum: 2023-02-17 Besvarare: Statsrådet Erik Slottner (KD)

Interpellation 2022/23:131 av Eva Lindh (S) (pdf, 88 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.