Eva-Lena Jansson (S)

Eva-Lena Jansson (S)

Tjänstgörande statsrådsersättare

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Örebro län, plats 164
Titel Brevbärare.
Född år 1963
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post eva-lena.jansson[på]riksdagen.se
Sociala medier: Twitter

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Statsrådsersättare för Matilda Ernkrans
    • Skatteutskottet

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Statsrådsersättare 2021-09-03 – 2022-09-26
    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2006-10-02 – 2018-09-24
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2010-10-19 – 2014-09-29
    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2014-11-05 – 2018-09-24
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2021-09-30 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2014-10-14 – 2015-09-10
    • Suppleant 2010-10-19 – 2014-10-07
    • Europarådets svenska delegation

    • Suppleant 2014-11-01 – 2018-10-31

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 06-. Ledamot socialförsäkringsutskottet 10-14 och arbetsmarknadsutskottet 14-. Suppleant trafikutskottet 06-10, näringsutskottet 06-14, EU-nämnden 10-15 och försvarsutskottet 14-. Suppleant Europarådets svenska delegation 14-.
  • Föräldrar

    Brukstjänstemannen Inez Jansson.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, distribution & kontorslinjen, Karlskoga 79-81. Fackliga utbildningar 85-99. Ledarskapsutbildning, Socialdemokraterna 05-06.
  • Anställningar

    Restaurangbiträde, 81-85. Postnord 85-.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Ledamot, Insynsrådet, Örebro län, 14. Ledamot, integritetskommittén 15-.
  • Kommunala uppdrag

    Ledamot, Varberga-Kils kommundelsnämnd 95-98, service- och omsorgsnämnden 99-02 och programnämnd Tillväxt och utveckling 03-06. Kommunfullmäktig, Örebro 02-06. Vice ordförande, vuxenutbildnings- och arbetsmarknadsnämnden 02-06.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Styrelseledamot, Örebro arbetarekommun 00-02 och Socialdemokratiska kvinnoförbundet i Örebro län 03-05. Ordförande, Seko Örebro 00-06. Ledamot, Sekos förbundsstyrelse 03-06. Ledamot, LO-distriktet 00- och LO-fackens styrelse 99-04. Facklig ledare, Örebro läns partidistrikt 10-12. Styrelseledamot, ÖSK Handboll 09-11. Ordförande, Sällskapet Right Livelihood Award 10-. Styrelseledamot, Sveriges socialdemokratiska kvinnoförbund 11-.
  • Bostadsort

    Örebro

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Yngre universitets läkarutbildning

Motion 2021/22:3733 av Denis Begic m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2021/22:3733 av Denis Begic m.fl. S Yngre universitets läkarutbildning Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om yngre universitets läkarutbildning och tillkännager detta för regeringen. Motivering Sedan 2011 har Örebro universitet rätt att utfärda läkarlegitimation


Utskottsberedning: UbU

Motion 2021/22:3733 av Denis Begic m.fl. (S) (docx, 68 kB) Motion 2021/22:3733 av Denis Begic m.fl. (S) (pdf, 72 kB)

Fastighetsboxar i flerfamiljshus

Motion 2021/22:1319 av Eva-Lena Jansson (S)

Motion till riksdagen 2021/22:1319 av Eva-Lena Jansson S Fastighetsboxar i flerfamiljshus Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att överväga krav på fastighetsboxar i flerfamiljshus och tillkännager detta för regeringen. Motivering Sedan millennieskiftet har postmarknaden


Utskottsberedning: TU

Motion 2021/22:1319 av Eva-Lena Jansson (S) (docx, 68 kB) Motion 2021/22:1319 av Eva-Lena Jansson (S) (pdf, 68 kB)

En jämlik sjukvård

Motion 2021/22:1318 av Eva-Lena Jansson (S)

Motion till riksdagen 2021/22:1318 av Eva-Lena Jansson S En jämlik sjukvård Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om Socialstyrelsens nationella riktlinjer för vården av patienter med Parkinsons sjukdom och tillkännager detta för regeringen. Motivering Parkinson är en obotlig


Utskottsberedning: SoU

Motion 2021/22:1318 av Eva-Lena Jansson (S) (docx, 70 kB) Motion 2021/22:1318 av Eva-Lena Jansson (S) (pdf, 81 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se