Eva Johansson (S)

Eva Johansson (S)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Titel ombudsman
Född år 1947

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2002-09-30

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1988-10-03 – 2002-09-30
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 1985-10-01 – 1988-10-03
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Suppleant 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Suppleant 1991-10-08 – 1994-10-02
    • Ledamot 1988-10-11 – 1991-09-29
    • Suppleant 1985-09-30 – 1988-10-02
    • Utbildningsutskottet

    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Ledamot 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Ledamot 1991-10-08 – 1994-10-02
    • Suppleant 1988-11-07 – 1991-09-29
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 1985-09-30 – 1988-10-02
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Ledamot 1998-10-20 – 2002-09-30
    • Suppleant 1994-10-18 – 1998-10-05

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

med anledning av prop. 2001/02:20 Infrastruktur för ett långsiktigt hållbart transportsystem

Motion 2001/02:T28 av Ingemar Josefsson m.fl. (s)

Motion till riksdagen 2001/02:T28 av Ingemar Josefsson m.fl. s med anledning av prop. 2001/02:20 Infrastruktur för ett långsiktigt hållbart transportsystem Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om cykling och cykelleder. Motivering Sverige är ett utvecklat


Utskottsberedning: 2001/02:TU2
Riksdagsbeslut (1 yrkande): ,

med anledning av prop. 2001/02:20 Infrastruktur för ett långsiktigt hållbart transportsystem

Motion 2001/02:T27 av Eva Arvidsson m.fl. (s)

Motion till riksdagen 2001/02:T27 av Eva Arvidsson m.fl. s med anledning av prop. 2001/02:20 Infrastruktur för ett långsiktigt hållbart transportsystem Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om utbyggnad av väg 73. Motivering Väg 73 är den viktiga förbindelselänken


Utskottsberedning: 2001/02:TU2
Riksdagsbeslut (1 yrkande): ,

Kollektivtrafik i Stockholmsområdet

Motion 2001/02:T305 av Tommy Waidelich m.fl. (s)

Motion till riksdagen 2001/02:T305 av Tommy Waidelich m.fl. s Kollektivtrafik i Stockholmsområdet Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som i motionen anförs om att utveckla kollektivtrafiken i Stockholmsregionen. Inledning Till nästa generation ska vi lämna över ett ekologiskt


Utskottsberedning: 2001/02:TU1
Riksdagsbeslut (1 yrkande): ,

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.