Eva Goës (MP)

Eva Goës (MP)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Miljöpartiet
Valkrets Stockholms kommun
Titel mellanstadielärare
Född år 1947

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 1998-10-05

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1994-10-21 – 1998-10-05
    • Ordinarie 1988-10-04 – 1991-09-30
    • Utbildningsutskottet

    • Ledamot 1988-10-11 – 1991-09-29
    • Näringsutskottet

    • Ledamot 1994-10-27 – 1998-10-04
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 1988-10-11 – 1991-09-29
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 1994-10-27 – 1998-10-04
    • Socialutskottet

    • Suppleant 1994-12-15 – 1998-10-04
    • Bostadsutskottet

    • Suppleant 1989-10-04 – 1991-09-29

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

med anledning av prop. 1995/96:222 Vissa åtgärder för att halvera arbetslösheten till år 2000, ändrade anslag för budgetåret 1995/96, finansiering m.m.

Motion 1995/96:Fi117 av Birger Schlaug m.fl. (mp)

Motion till riksdagen 1995/96:Fi117 av Birger Schlaug m.fl. mp med anledning av prop. 1995/96:222 Vissa åtgärder för att halvera arbetslösheten till år 2000, ändrade anslag för budgetåret 1995/96, finansiering m.m. När regeringen inte som aviserat lämnade någon proposition om sysselsättning och arbetslivsfrågor den


Utskottsberedning: -----------------------------------------------------------------------1995/96:FiU15
Riksdagsbeslut (142 yrkanden): , , 71 saknar beslutsinformation

med anledning av prop. 1995/96:207 En ekonomisk politik för att halvera den öppna arbetslösheten till år 2000

Motion 1995/96:Fi112 av Marianne Samuelsson m.fl. (mp)

Motion till riksdagen 1995/96:Fi112 av Marianne Samuelsson m.fl. mp med anledning av prop. 1995/96: 207 En ekonomisk politik för att halvera den öppna arbetslösheten till år 2000 Sammanfattning I motionen framförs Miljöpartiet de grönas förslag till riktlinjer för den ekonomiska politiken för att stärka sysselsättningen


Utskottsberedning: --1995/96:FiU15
Riksdagsbeslut (4 yrkanden): , , 2 saknar beslutsinformation

med anledning av prop. 1995/96:213 Minskning i särskilda fall av det generella statsbidraget till kommuner och landsting åren 1997 och 1998

Motion 1995/96:Fi108 av Roy Ottosson m.fl. (mp)

Motion till riksdagen 1995/96:Fi108 av Roy Ottosson m.fl. mp med anledning av prop. 1995/96:213 Minskning i särskilda fall av det generella statsbidraget till kommuner och landsting åren 1997 och 1998 Sammanfattning Regeringen förslår att statsbidraget ska sänkas till kommuner och landsting som väljer att höja skatten


Utskottsberedning: -1996/97:FiU6
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se