Eva Goës (MP)

Eva Goës (MP)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Miljöpartiet
Valkrets Stockholms kommun
Titel mellanstadielärare
Född år 1947

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 1998-10-05

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1994-10-21 – 1998-10-05
    • Ordinarie 1988-10-04 – 1991-09-30
    • Utbildningsutskottet

    • Ledamot 1988-10-11 – 1991-09-29
    • Näringsutskottet

    • Ledamot 1994-10-27 – 1998-10-04
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 1988-10-11 – 1991-09-29
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 1994-10-27 – 1998-10-04
    • Socialutskottet

    • Suppleant 1994-12-15 – 1998-10-04
    • Bostadsutskottet

    • Suppleant 1989-10-04 – 1991-09-29

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

med anledning av prop. 1990/91:195 Aktiv flykting- och immigrationspolitik m.m.

Motion 1990/91:Sf60 av Ragnhild Pohanka m.fl. (mp)

Motion till riksdagen 1990/91:Sf60 av Ragnhild Pohanka m.fl. mp med anledning av prop. 1990/91:195 Aktiv flykting- och immigrationspolitik m.m. I pressmeddelandet angående proposition 1990/91:195 står det: Det behövs en politik, som samtidigt underlättar det frivilliga flyttandet, ger skydd åt dem, som tvingas på flykt


Utskottsberedning: 1990/91:SfU17

med anledning av prop. 1990/91:184 Verksamheten i Studsvikskoncernen, m.m.

Motion 1990/91:N124 av Lars Norberg m.fl. (mp)

Motion till riksdagen 1990/91:N124 av Lars Norberg m.fl. mp med anledning av prop. 1990/91:184 Verksamheten i Studsvikskoncernen, m.m. Bakgrund Regeringen har i propositionen tecknat bakgrunden till nuvarande Studsvik AB inklusive de regelbundna förluster som redovisats sedan bolaget ombildades 1978. De allra största


Utskottsberedning: -----1990/91:NU48
Riksdagsbeslut (10 yrkanden): , , 5 saknar beslutsinformation

med anledning av prop. 1990/91:175 Vissa folkhälsofrågor

Motion 1990/91:So95 av Anita Stenberg m.fl. (mp)

Motion till riksdagen 1990/91:So95 av Anita Stenberg m.fl. mp med anledning av prop. 1990/91:175 Vissa folkhälsofrågor Regeringens proposition 1990/91:175 om vissa folkhälsofrågor är ett steg i rätt riktning, anser miljöpartiet de gröna. Vi är positiva till propositionen men har ändå en del kommentarer. Vi saknar

1991-05-08

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se