Eskil Erlandsson (C)

Eskil Erlandsson (C)

Avgången riksdagsledamot

Parti Centerpartiet
Valkrets Kronobergs län
Titel Lantmästare.
Född år 1957

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2019-03-12

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2014-10-04 – 2019-03-12
    • Ledig 2006-10-06 – 2014-10-03
    • Ordinarie 1994-10-03 – 2006-10-05
    • Försvarsutskottet

    • Ordförande 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2014-10-14 – 2018-09-24
    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Suppleant 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 1998-12-18 – 2002-09-30
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2018-10-16 – 2019-03-12
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Ordförande 2006-05-18 – 2006-06-14
    • Vice ordförande 2005-11-22 – 2005-12-07
    • Vice ordförande 2004-10-19 – 2004-12-15
    • Vice ordförande 2004-05-11 – 2004-05-26
    • Ordförande 2004-02-05 – 2004-02-18
    • Vice ordförande 2003-06-11 – 2003-06-12
    • Ordförande 2002-12-03 – 2002-12-18
    • Bostadsutskottet

    • Suppleant 1994-10-11 – 1998-10-04
    • EU-nämnden

    • Förste vice ordförande 2019-03-01 – 2019-03-12
    • Ledamot 2018-10-02 – 2018-10-03
    • Vice ordförande 2014-10-08 – 2019-03-01
    • Ledamot 2014-10-07 – 2014-10-08
    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-10
    • Jordbruksdepartementet

    • Landsbygdsminister 2010-10-06 – 2010-12-31
    • Jordbruksminister 2006-10-06 – 2010-10-05
    • Riksdagens förvaltningskontor

    • Ledamot 1998-10-13 – 2000-06-30
    • OSSE-delegationen

    • Suppleant 1996-03-15 – 1998-10-05
    • Landsbygdsdepartementet

    • Landsbygdsminister 2011-01-01 – 2014-10-03

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 94-19. Ledamot miljö- och jordbruksutskottet 98-02. Ordförande försvarsutskottet 02-06 och sammansatta utrikes- och försvarsutskottet 02, 04 och 06. Vice ordförande sammansatta utrikes- och försvarsutskottet 03, 04 och 05. Vice ordförande EU-nämnden 14-19 och 1:e vice ordförande 19. Suppleant skatteutskottet 94-02, bostadsutskottet 94-98, näringsutskottet 98-02, miljö- och jordbruksutskottet 02-06 och 14-18, EU-nämnden 02-06 och konstitutionsutskottet 18-19. Suppleant OSSE-delegationen 96-98. Ledamot riksdagens förvaltningsstyrelse 98-00 och riksdagsgruppens förtroenderåd 02-06. Statsråd och chef (jordbruksminister), Jordbruksdepartementet 061006-101231. Statsråd och chef (landsbygdsminister), Landsbygdsdepartementet 110101-141003.
  • Föräldrar

    Kamreraren Arne Erlandsson och lantbrukaren Inga Erlandsson, f. Johansson.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, Sunnerboskolan, slutår 76. Jordbruksutbildning, Stora Segerstad 78-79. Lantmästarexamen 81. Högskolestudier, Växjö 89 och 92.
  • Anställningar

    Lant- och skogsarbetare t.o.m. 77. Ombudsman 79 och 82. Kommunalråd, Ljungby 83-94.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Styrelseledamot, Länsstyrelsen i Kronobergs län 95-06, Statens naturvårdsverk 95-98, Statens jordbruksverk 96-98 och Statens energimyndighet 99-06. Ledamot, Gentekniknämnden 00-04. Ledamot, Skatteflyktskommittén 95-97, Förmånsrättskommittén 97-99, Kommittén om översyn av polisväsendets ledningsorganisation 97-98, Utredningen om den framtida regionalpolitiken 99-00 och Folkrättsdelegationen 02-06. Ledamot, referensgruppen, plan- och byggutredningen 95-96.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Ljungby 77-98. Ledamot, kommunstyrelsen 79-94, ordförande 83-94. Ledamot, arbetsutskottet 80-94, ordförande 83-94. Ledamot, skolstyrelsen 77-79, valberedningen 79-82, plannämnden 86-96, ordförande 86-94, vice ordförande 95-96 och polisstyrelsen 88-95, ordförande 89-95. Styrelseledamot, Ljungby Fjärrvärmeverk AB 79-86, ordförande 83-86, Ljungby Bostäder AB 80-95, ordförande 80-82, Ljungby Industrilokaler AB, ordförande 83-95, Ljungby Energi AB, ordförande 87-95, vice ordförande 94-95 och Ljungby Elnät AB, vice ordförande 95-99. Ombud, Svenska Kommunförbundets länsavdelning, Kronobergs län 80-94. Borgerlig vigselförrättare 85-.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Styrelseledamot, CUF i Kronobergs län 74-82, ordförande 80-81. Styrelseledamot, Centerpartiet i Torpa 79-, ordförande 85-. Styrelseledamot, Centerpartiet i Kronobergs län, vice ordförande 92-07. Ledamot, Centerpartiets partistyrelse 99-15 och verkställande utskott 00-15. Styrelseledamot, Hallands Föreningsbank 85-92, Föreningsbankerna, Västra regionen 92-95 och Föreningsbanken/Föreningssparbanken Ljungby, ordförande 95-98, vice ordförande 98-02. Ordförande, Svenska Hästavelsförbundet 01-07. Styrelseledamot, Nationella stiftelsen för hästhållningens främjande 01-06.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

med anledning av prop. 1997/98:145 Svenska miljömål. Miljöpolitik för ett hållbart Sverige

Motion 1997/98:Jo74 av Eskil Erlandsson och Per-Ola Eriksson (c)

Motion till riksdagen 1997/98:Jo74 av Eskil Erlandsson och Per-Ola Eriksson c med anledning av prop. 1997/98:145 Svenska miljömål. Miljöpolitik för ett hållbart Sverige Användningen av blyhagel medför att 700 till 1 000 ton bly årligen tillförs miljön. Regeringen föreslår att användning av blyhagel förbjuds vid all

1998-05-29

med anledning av prop. 1997/98:145 Svenska miljömål. Miljöpolitik för ett hållbart Sverige

Motion 1997/98:Jo65 av Erik Arthur Egervärn och Eskil Erlandsson (c)

Motion till riksdagen 1997/98:Jo65 av Erik Arthur Egervärn och Eskil Erlandsson c med anledning av prop. 1997/98:145 Svenska miljömål. Miljöpolitik för ett hållbart Sverige I avsnitt 9 sägs att naturvården och kulturmiljövården har viktiga gemensamma intressen i det samlade arbetet för resurshushållning och hållbar

1998-05-29

med anledning av prop. 1997/98:62 Regional tillväxt - för arbete och välfärd

Motion 1997/98:A34 av Eskil Erlandsson och Sivert Carlsson (c)

Motion till riksdagen 1997/98:A34 av Eskil Erlandsson och Sivert Carlsson c med anledning av prop. 1997/98:62 Regional tillväxt för arbete och välfärd Efter inträdet i EU har Sverige fått del av de strukturfonder som finns inom gemenskapen. Från flera av fonderna har det varit möjligt att få medel till olika projekt.


Utskottsberedning: -1997/98:AU11
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.