Erik Slottner (KD)

Erik Slottner (KD)

Tillgänglig ersättare

Parti Kristdemokraterna
Valkrets Stockholms kommun
Född år 1980

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2018-09-24

    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 2018-02-05 – 2018-09-24
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Extra suppleant 2018-02-06 – 2018-09-24
    • EU-nämnden

    • Extra suppleant 2018-02-06 – 2018-09-24

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

Filterar webb-tv på:

 
Interpellationsdebatt 2017/18:479 av Ellen Juntti (M) 8 juni 2018 Påföljder för unga lagöverträdare
Interpellationsdebatt 2017/18:442 av Erik Slottner (KD) 8 juni 2018 Påföljder för unga kriminella
Frågestund 7 juni 2018 Frågestund

Dokument:

Arbetslöshetskassornas oberoende och självständighet

Skriftlig fråga 2017/18:1443 av Erik Slottner (KD)

Fråga 2017/18:1443 Arbetslöshetskassornas oberoende och självständighet av Erik Slottner KD till Arbetsmarknads- och etableringsminister Ylva Johansson S I rapporten Kopplingar mellan arbetslöshetskassor och närliggande organisationer 2018:2 från Inspektionen för arbetslöshetsförsäkringen IAF har arbetslöshetskassornas

Inlämnad: 2018-06-07 Besvarare: Arbetsmarknads- och etableringsminister Ylva Johansson (S)

Skriftlig fråga 2017/18:1443 av Erik Slottner (KD) (pdf, 130 kB)

Jourer som arbetar gentemot män som är utsatta för våld i nära relationer

Interpellation 2017/18:539 av Erik Slottner (KD)

Interpellation 2017/18:539 Jourer som arbetar gentemot män som är utsatta för våld i nära relationer av Erik Slottner KD till Statsrådet Lena Hallengren S Både svensk och internationell forskning visar att grovt och upprepat våld i heterosexuella parrelationer i de flesta fall handlar om mäns våld mot kvinnor. Samtidigt

Inlämnad: 2018-05-15 Besvarare: Statsrådet Lena Hallengren (S)

Interpellation 2017/18:539 av Erik Slottner (KD) (pdf, 118 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Jourer som arbetar gentemot män som är utsatta för våld i nära relationer

med anledning av prop. 2017/18:252 Extra ändringsbudget för 2018 - Ny möjlighet till uppehållstillstånd

Motion 2017/18:4180 av Aron Modig m.fl. (KD)

Motion till riksdagen 2017/18:4180 av Aron Modig m.fl. KD med anledning av prop. 2017/18:252 Extra ändringsbudget för 2018 Ny möjlighet till uppehållstillstånd Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår proposition 2017/18:252 Extra ändringsbudget för 2018 Ny möjlighet till uppehållstillstånd. Propositionen i korthet


Utskottsberedning: 2017/18:FiU49
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2017/18:4180 av Aron Modig m.fl. (KD) (docx, 69 kB) Motion 2017/18:4180 av Aron Modig m.fl. (KD) (pdf, 100 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.