Eric Westroth (SD)

Eric Westroth (SD)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Sverigedemokraterna
Valkrets Hallands län, plats 126
Titel Företagare.
Född år 1971
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post eric.westroth[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Skatteutskottet

    • Ledamot
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2018-09-24 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2020-09-03
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2022-09-26
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2018-10-02 –

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 18-. Ledamot skatteutskottet 18-. Suppleant EU-nämnden 18-.
  • Föräldrar

    Ingenjören Sven Westroth och kontoristen Solveig Westroth, född Andersson.
  • Utbildning

    Tekniskt gymnasium, Gislaved 87-90. Ingenjörshögskolan, Jönköping 90-92. Flygbasjägarskolan, F7 92-93. Ingenjörshögskolan, Jönköping 93-94.
  • Anställningar

    Företagare, Westroth AB 96-.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Gnosjö 14-. Ledamot, kommunstyrelsen 15-. Ledamot, kommunstyrelsens ordförandeberedning 15-18. Ledamot, Gnosjö kommuns näringslivsråd 15-18.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Styrelseledamot, Westroth AB 96-. Styrelseledamot, Sverigedemokraterna Jönköpings län 16- och 2:e vice ordförande 18-19. Styrelseledamot, Sverigedemokraterna Finnveden 15-19, vice ordförande 18-19 och suppleant 19-. Ledamot, kyrkomötet 17-. Suppleant, stiftsfullmäktige, Växjö stift 17-18. Kyrkofullmäktig, Bredaryds pastorat 17-.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

med anledning av prop. 2019/20:175 Skattereduktion för boende i vissa glest befolkade områden – regional skattereduktion

Motion 2020/21:158 av Eric Westroth m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2020/21:158 av Eric Westroth m.fl. SD med anledning av prop. 2019/20:175 Skattereduktion för boende i vissa glest befolkade områden regional skattereduktion Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår propositionen. Motivering Regeringen lägger ett förslag som kan uppfattas som en indelning av


Utskottsberedning: SkU

Motion 2020/21:158 av Eric Westroth m.fl. (SD) (docx, 70 kB) Motion 2020/21:158 av Eric Westroth m.fl. (SD) (pdf, 82 kB)

Produktionsomställning vid samhällskris

Motion 2020/21:123 av Ann-Christine From Utterstedt och Eric Westroth (båda SD)

Motion till riksdagen 2020/21:123 av Ann-Christine From Utterstedt och Eric Westroth båda SD Produktionsomställning vid samhällskris Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att säkerställa att det finns industrier i Sverige som har förmågan att ställa om sin produktion mot

2020-09-15

Motion 2020/21:123 av Ann-Christine From Utterstedt och Eric Westroth (båda SD) (docx, 69 kB) Motion 2020/21:123 av Ann-Christine From Utterstedt och Eric Westroth (båda SD) (pdf, 77 kB)

Beskattning av husbilar

Motion 2020/21:119 av Eric Palmqvist m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2020/21:119 av Eric Palmqvist m.fl. SD Beskattning av husbilar Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att framarbeta ett förslag till en ny, förenklad och lättförståelig beräkningsmodell för fordon i kategorin personbil klass II och tillkännager detta

2020-09-15

Motion 2020/21:119 av Eric Palmqvist m.fl. (SD) (docx, 71 kB) Motion 2020/21:119 av Eric Palmqvist m.fl. (SD) (pdf, 89 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se