Eric Westroth (SD)

Eric Westroth (SD)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Sverigedemokraterna
Valkrets Hallands län, plats 126
Titel Företagare.
Född år 1971
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post eric.westroth[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Skatteutskottet

    • Ledamot
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2018-09-24 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2020-09-03
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2022-09-26
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2018-10-02 –

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 18-. Ledamot skatteutskottet 18-. Suppleant EU-nämnden 18-.
  • Föräldrar

    Ingenjören Sven Westroth och kontoristen Solveig Westroth, född Andersson.
  • Utbildning

    Tekniskt gymnasium, Gislaved 87-90. Ingenjörshögskolan, Jönköping 90-92. Flygbasjägarskolan, F7 92-93. Ingenjörshögskolan, Jönköping 93-94.
  • Anställningar

    Företagare, Westroth AB 96-.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Gnosjö 14-. Ledamot, kommunstyrelsen 15-. Ledamot, kommunstyrelsens ordförandeberedning 15-18. Ledamot, Gnosjö kommuns näringslivsråd 15-18.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Styrelseledamot, Westroth AB 96-. Styrelseledamot, Sverigedemokraterna Jönköpings län 16- och 2:e vice ordförande 18-19. Styrelseledamot, Sverigedemokraterna Finnveden 15-19, vice ordförande 18-19 och suppleant 19-. Ledamot, kyrkomötet 17-. Suppleant, stiftsfullmäktige, Växjö stift 17-18. Kyrkofullmäktig, Bredaryds pastorat 17-.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Momshantering i samband med covid-19-vaccinationer

Skriftlig fråga 2020/21:1849 av Eric Westroth (SD)

Fråga 2020/21:1849 Momshantering i samband med covid-19-vaccinationer av Eric Westroth SD till Finansminister Magdalena Andersson S Regeringen har bestämt att vaccination mot covid-19 ska vara avgiftsfri för den som låter sig vaccineras och att staten står för kostnaderna. Sverige har stora utmaningar framför sig i att

Inlämnad: 2021-02-17 Svarsdatum: 2021-02-24 Besvarare: Finansminister Magdalena Andersson (S)

Skriftlig fråga 2020/21:1849 av Eric Westroth (SD) (pdf, 89 kB)

Plastpåseskattens effektivitet

Interpellation 2020/21:462 av Eric Westroth (SD)

Interpellation 2020/21:462 Plastpåseskattens effektivitet av Eric Westroth SD till Finansminister Magdalena Andersson S Sverige har anpassat sin politik på området punktskatter för miljövänliga syften utifrån gällande ambitioner på EU-nivå. Den uppställda målsättningen gäller att vi i Europa ska konsumera 40 plastpåsar

Inlämnad: 2021-02-11 Svarsdatum: 2021-02-26 Besvarare: Finansminister Magdalena Andersson (S)

Interpellation 2020/21:462 av Eric Westroth (SD) (pdf, 86 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Plastpåseskattens effektivitet

Effekter av plastpåseskatten

Interpellation 2020/21:423 av Helena Bouveng (M)

Interpellation 2020/21:423 Effekter av plastpåseskatten av Helena Bouveng M till Finansminister Magdalena Andersson S Regeringens nya plastpåseskatt har ytterst begränsad miljönytta och kommer till en högt pris för hushåll och företag. Skatten har kritiserats hårt och brett i samhället, med rätta. Skatten är ett ytterligare

Inlämnad: 2021-02-08 Svarsdatum: 2021-02-26 Besvarare: Finansminister Magdalena Andersson (S)

Interpellation 2020/21:423 av Helena Bouveng (M) (pdf, 76 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Effekter av plastpåseskatten

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se