Eric Westroth (SD)

Eric Westroth (SD)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Sverigedemokraterna
Valkrets Hallands län, plats 126
Titel Företagare.
Född år 1971
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post eric.westroth[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Skatteutskottet

    • Ledamot
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2018-09-24 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2020-09-03
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2022-09-26
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2018-10-02 –

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 18-. Ledamot skatteutskottet 18-. Suppleant EU-nämnden 18-.
  • Föräldrar

    Ingenjören Sven Westroth och kontoristen Solveig Westroth, född Andersson.
  • Utbildning

    Tekniskt gymnasium, Gislaved 87-90. Ingenjörshögskolan, Jönköping 90-92. Flygbasjägarskolan, F7 92-93. Ingenjörshögskolan, Jönköping 93-94.
  • Anställningar

    Företagare, Westroth AB 96-.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Gnosjö 14-. Ledamot, kommunstyrelsen 15-. Ledamot, kommunstyrelsens ordförandeberedning 15-18. Ledamot, Gnosjö kommuns näringslivsråd 15-18.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Styrelseledamot, Westroth AB 96-. Styrelseledamot, Sverigedemokraterna Jönköpings län 16- och 2:e vice ordförande 18-19. Styrelseledamot, Sverigedemokraterna Finnveden 15-19, vice ordförande 18-19 och suppleant 19-. Ledamot, kyrkomötet 17-. Suppleant, stiftsfullmäktige, Växjö stift 17-18. Kyrkofullmäktig, Bredaryds pastorat 17-.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Utred utbildningskrav för piloter som flyger fallskärmshoppare

Motion 2020/21:1011 av Eric Palmqvist och Eric Westroth (båda SD)

Motion till riksdagen 2020/21:1011 av Eric Palmqvist och Eric Westroth båda SD Utred utbildningskrav för piloter som flyger fallskärmshoppare Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att utreda om en formell utbildning för piloter som flyger fallskärmshoppare ska krävas och

2020-10-01

Motion 2020/21:1011 av Eric Palmqvist och Eric Westroth (båda SD) (docx, 70 kB) Motion 2020/21:1011 av Eric Palmqvist och Eric Westroth (båda SD) (pdf, 81 kB)

Nationella beredskapslager

Motion 2020/21:288 av Ann-Christine From Utterstedt och Eric Westroth (båda SD)

Motion till riksdagen 2020/21:288 av Ann-Christine From Utterstedt och Eric Westroth båda SD Nationella beredskapslager Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att återinrätta nationella beredskapslager med skydds- och sjukvårdsutrustning och tillkännager detta för regeringen.


Utskottsberedning: MJU SoU 2020/21:FöU4

Motion 2020/21:288 av Ann-Christine From Utterstedt och Eric Westroth (båda SD) (docx, 71 kB) Motion 2020/21:288 av Ann-Christine From Utterstedt och Eric Westroth (båda SD) (pdf, 85 kB)

Driftsstöd till icke-statliga flygplatser

Motion 2020/21:242 av Eric Westroth (SD)

Motion till riksdagen 2020/21:242 av Eric Westroth SD Driftsstöd till icke-statliga flygplatser Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att utreda ett utökat och förutsägbart driftsstöd till de icke statligt ägda flygplatserna och tillkännager detta för regeringen. Motivering


Utskottsberedning: TU

Motion 2020/21:242 av Eric Westroth (SD) (docx, 68 kB) Motion 2020/21:242 av Eric Westroth (SD) (pdf, 68 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se