Eric Westroth (SD)

Eric Westroth (SD)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Sverigedemokraterna
Valkrets Hallands län, plats 126
Titel Företagare.
Född år 1971
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post eric.westroth[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Skatteutskottet

    • Ledamot
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2018-09-24 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2020-09-03
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2022-09-26
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2018-10-02 –

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 18-. Ledamot skatteutskottet 18-. Suppleant EU-nämnden 18-.
  • Föräldrar

    Ingenjören Sven Westroth och kontoristen Solveig Westroth, född Andersson.
  • Utbildning

    Tekniskt gymnasium, Gislaved 87-90. Ingenjörshögskolan, Jönköping 90-92. Flygbasjägarskolan, F7 92-93. Ingenjörshögskolan, Jönköping 93-94.
  • Anställningar

    Företagare, Westroth AB 96-.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Gnosjö 14-. Ledamot, kommunstyrelsen 15-. Ledamot, kommunstyrelsens ordförandeberedning 15-18. Ledamot, Gnosjö kommuns näringslivsråd 15-18.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Styrelseledamot, Westroth AB 96-. Styrelseledamot, Sverigedemokraterna Jönköpings län 16- och 2:e vice ordförande 18-19. Styrelseledamot, Sverigedemokraterna Finnveden 15-19, vice ordförande 18-19 och suppleant 19-. Ledamot, kyrkomötet 17-. Suppleant, stiftsfullmäktige, Växjö stift 17-18. Kyrkofullmäktig, Bredaryds pastorat 17-.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

med anledning av prop. 2018/19:32 Höjda och miljödifferentierade vägavgifter inom eurovinjettsamarbetet

Motion 2018/19:3018 av Bo Broman m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2018/19:3018 av Bo Broman m.fl. SD med anledning av prop. 2018/19:32 Höjda och miljödifferentierade vägavgifter inom eurovinjettsamarbetet Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att utreda en lämplig förfarandeordning för Skatteverket när det gäller


Utskottsberedning: 2018/19:SkU9
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 2 avslag

Motion 2018/19:3018 av Bo Broman m.fl. (SD) (docx, 69 kB) Motion 2018/19:3018 av Bo Broman m.fl. (SD) (pdf, 75 kB)

med anledning av skr. 2018/19:29 Riksrevisionens rapport om nedsatt moms på livsmedel

Motion 2018/19:3017 av Bo Broman m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2018/19:3017 av Bo Broman m.fl. SD med anledning av skr. 2018/19:29 Riksrevisionens rapport om nedsatt moms på livsmedel Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att tillsätta en utredning av fördelningspolitiska stödåtgärder som alternativ till den sänkta


Utskottsberedning: 2018/19:SkU8
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2018/19:3017 av Bo Broman m.fl. (SD) (docx, 68 kB) Motion 2018/19:3017 av Bo Broman m.fl. (SD) (pdf, 71 kB)

Utgiftsområde 3 Skatt, tull och exekution

Motion 2018/19:2358 av David Lång m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2018/19:2358 av David Lång m.fl. SD Utgiftsområde 3 Skatt, tull och exekution Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen anvisar anslagen för 2019 inom utgiftsområde 3 Skatt, tull och exekution enligt förslaget i tabell 1 i motionen. Motivering Sverigedemokraternas anslagsfördelning i statsbudgeten


Utskottsberedning: 2018/19:SkU1
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2018/19:2358 av David Lång m.fl. (SD) (docx, 71 kB) Motion 2018/19:2358 av David Lång m.fl. (SD) (pdf, 101 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se