Emma Hult (MP)

Emma Hult (MP)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Miljöpartiet
Valkrets Jönköpings län, plats 289
Titel Byggnadsingenjör.
Född år 1988
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post emma.hult[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Civilutskottet

    • Ordförande
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2014-09-29 – 2022-09-26
    • Civilutskottet

    • Ordförande 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Ledamot 2018-10-02 – 2018-10-02
    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Suppleant 2014-10-14 – 2018-09-24
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-05-06 – 2022-09-26
    • Suppleant 2015-02-12 – 2018-09-24
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-05-06 – 2020-09-03
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-05-06 – 2020-09-03
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-05-06 – 2020-09-03
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-05-06 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-05-06 – 2022-09-26
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-05-06 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-05-06 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-05-06 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-05-06 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-05-06 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-05-06 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-05-06 – 2022-09-26
    • Sammansatta civil- och kulturutskottet

    • Deputerad 2018-03-13 – 2018-05-24
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2019-04-26 –
    • Valberedningen

    • Suppleant 2018-09-24 – 2020-01-28

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Språkrör, Gröna Studenter, Miljöpartiets studentförbund 13-15. Distriktsordförande, Miljöpartiet de gröna i Jönköpings län 14.
  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 14-. Ledamot civilutskottet 14-18 och ordförande 18-. Ledamot sammansatta civil- och kulturutskottet 18-. Suppleant kulturutskottet 14-, utbildningsutskottet 15-18 och EU-nämnden 19-. Suppleant valberedningen 18-.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, teknikprogrammet, Söderslättsgymnasiet i Trelleborg 04-07. Kandidatexamen/Högskoleingenjör, byggteknik, Tekniska högskolan i Jönköping 07-11. Arkitektur, Deakin University 10.
  • Anställningar

    Bygglovshandläggare, Halmstads kommun 11. Bygglovshandläggare, Mullsjö kommun 11-12. Utvecklingsingenjör, Jönköpings kommun 12-14.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Ledamot, Konsumentverkets insynsråd och Boverkets insynsråd.
  • Kommunala uppdrag

    Ledamot, stadsbyggnadsnämnden, Jönköping 10-14. Ledamot, Junehem AB, Jönköping 19-.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Regeringens bostadsprioritering

Interpellation 2015/16:602 av Roger Hedlund (SD)

Interpellation 2015/16:602 Regeringens bostadsprioritering av Roger Hedlund SD till Statsrådet Per Bolund MP Den 21 april 2016 blev det klart att regeringen kommer att tillskjuta 1,85 miljarder kronor i statligt stöd till kommunerna i ett försök att öka bostadsbyggandet under 2016. 1,1 miljarder av den summan reserveras

Inlämnad: 2016-04-27 Besvarare: Statsrådet Peter Eriksson (MP)

Interpellation 2015/16:602 av Roger Hedlund (SD) (pdf, 66 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Regeringens bostadsprioritering

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se