Emma Henriksson (KD)

Emma Henriksson (KD)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Kristdemokraterna
Valkrets Stockholms län
Titel Fil.kand.
Född år 1977

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2018-09-24

    • Riksdagsledamot

    • Statsrådsersättare 2006-10-06 – 2010-10-04
    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2010-10-04 – 2018-09-24
    • Kristdemokraterna

    • Gruppledare 2012-02-21 – 2015-06-16
    • Vice gruppledare 2010-10-19 – 2012-02-20
    • Socialutskottet

    • Ordförande 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2014-10-14 – 2018-09-24
    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Suppleant 2009-02-09 – 2010-10-04
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Riksrevisionens styrelse

    • Ordförande 2010-10-19 – 2010-12-31
    • Riksrevisionens parlamentariska råd

    • Ordförande 2011-01-01 – 2014-10-14
    • Ledamotsrådet

    • Ledamot 2010-10-13 – 2012-05-08
    • Utrikesnämnden

    • Suppleant 2015-04-25 – 2015-08-27
    • Ledamot 2012-05-08 – 2014-10-07
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2012-05-08 – 2015-08-27
    • Valberedningen

    • Ledamot 2014-09-29 – 2015-08-27

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 06- (statsrådsersättare 061006-101004). Ledamot finansutskottet 06-10 och socialförsäkringsutskottet 10-14, ordförande socialutskottet 14-. Suppleant trafikutskottet 06-10, socialförsäkringsutskottet 09-10 och 14- och finansutskottet 10-. Ledamot ledamotsrådet 10-12, ordförande Riksrevisionens styrelse 10, ordförande Riksrevisionens parlamentariska råd 11-14. Ledamot krigsdelegationen 12-15, Utrikesnämnden 12-14 och valberedningen 14-15. Vice gruppledare 10-12 och gruppledare 12-15.
  • Föräldrar

    Bertil Hagselius och Carin Melander Hedman.
  • Utbildning

    Fil. kand., statskunskap, Stockholms universitet 03.
  • Anställningar

    Kommunikatör, BITE Teleperformance 97-00. Ombudsman, KDU i Stockholms län 00-02. Landstingsrådssekreterare, Kristdemokraterna, Stockholms läns landsting 03-06.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Ledamot, parlamentariska socialförsäkringsutredningen 10-12. Ordförande, Riksrevisionens styrelse 10 och Riksrevisionens parlamentariska råd 11-14. Ledamot, Allmänna reklamationsnämndens insynsråd 11-14 och Ungdomsstyrelsens insynsråd 11-14.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Huddinge 06-10. Suppleant, miljönämnden 02-03, ledamot 03-06. Suppleant, Stockholms södra försöksdjursetiska nämnd 02-06. Ersättare, landstingsfullmäktige, Stockholms läns landsting 02-03. Suppleant, Stockholms läns bildningsförbund 02-04. Nämndeman, Svea hovrätt 02-03.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Suppleant, Kristdemokratisk lokalförening 05-. Ersättare, KDU:s förbundsstyrelse 02-03, 2:e vice ordförande 03-04. Distriktsordförande, Kristdemokraterna Stockholms län 07-11, ledamot 12-. Ersättare, Kristdemokraternas partistyrelse 07-09, ledamot, 09-. Ledamot, Kristdemokraternas partistyrelses verkställande utskott 11-. Andre vice partiledare 15-.
  • Bostadsort

    Trångsund

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

med anledning av prop. 2017/18:261 Långsiktig finansiering och stärkt oberoende för public service

Motion 2017/18:4201 av Roland Utbult m.fl. (KD)

Motion till riksdagen 2017/18:4201 av Roland Utbult m.fl. KD med anledning av prop. 2017/18:261 Långsiktig finansiering och stärkt oberoende för public service Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen antar regeringens förslag till beslut med ändringen att de sändningstillstånd som utfärdas närmast efter ikraftträdandet


Utskottsberedning: 2018/19:KrU2
Riksdagsbeslut (4 yrkanden): 3 avslag, 1 bifall,

Motion 2017/18:4201 av Roland Utbult m.fl. (KD) (docx, 64 kB) Motion 2017/18:4201 av Roland Utbult m.fl. (KD) (pdf, 84 kB)

med anledning av skr. 2017/18:259 En strategi för svensk rymdverksamhet

Motion 2017/18:4194 av Annika Eclund m.fl. (KD)

Motion till riksdagen 2017/18:4194 av Annika Eclund m.fl. KD med anledning av skr. 2017/18:259 En strategi för svensk rymdverksamhet Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att säkerställa Rymdstyrelsens uppdrag både strategiskt och finansiellt och tillkännager detta för


Utskottsberedning: 2018/19:UbU3
Riksdagsbeslut (4 yrkanden): 4 avslag

Motion 2017/18:4194 av Annika Eclund m.fl. (KD) (docx, 59 kB) Motion 2017/18:4194 av Annika Eclund m.fl. (KD) (pdf, 78 kB)

med anledning av skr. 2017/18:246 En politik för engagemang - långsiktighet och oberoende för civilsamhället

Motion 2017/18:4191 av Roland Utbult m.fl. (KD)

Motion till riksdagen 2017/18:4191 av Roland Utbult m.fl. KD med anledning av skr. 2017/18:246 En politik för engagemang långsiktighet och oberoende för civilsamhället Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att säkerställa att tillräcklig hänsyn tas till civilsamhällets


Utskottsberedning: 2018/19:KrU3
Riksdagsbeslut (13 yrkanden): 13 avslag

Motion 2017/18:4191 av Roland Utbult m.fl. (KD) (docx, 73 kB) Motion 2017/18:4191 av Roland Utbult m.fl. (KD) (pdf, 112 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.