Elver Jonsson (-)

Elver Jonsson (FP)

Född år 1936
Avliden den 2 januari 2021

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2002-09-30

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1992-12-15 – 2002-09-30
    • Ledig 1992-11-15 – 1992-12-14
    • Ordinarie 1976-10-04 – 1992-11-14
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Vice ordförande 1994-10-12 – 1998-10-04
    • Ledamot 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Vice ordförande 1985-09-30 – 1994-10-02
    • Ledamot 1982-10-04 – 1985-09-29
    • Ordförande 1978-10-03 – 1982-10-03
    • Ledamot 1976-10-04 – 1978-10-03
    • Socialutskottet

    • Suppleant 1982-10-04 – 1985-09-29
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-29
    • Suppleant 1998-10-05 – 2002-09-30
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Ledamot 1998-10-20 – 2002-09-30
    • Ledamot 1994-10-18 – 1998-10-05
    • Ledamot 1985-09-30 – 1994-10-03
    • Suppleant 1979-10-01 – 1985-09-30
    • Valberedningen

    • Ledamot 1985-09-30 – 2002-09-30
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 1991-10-15 – 1994-10-03

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Dalslands

Interpellation 2000/01:422 av Jonsson, Elver (fp)

den 26 april Interpellation 2000/01:422 av Elver Jonsson fp till näringsminister Björn Rosengren om Dalsland Den regionala klyvningen i Sverige, mellan storstäder och landsbygd, blir allt större. Långa avstånd gör att inte alla delar av landet kan få del av den tillväxtnivå som finns t.ex. i expansionsområdena. I ca

Inlämnad: 2001-04-26 Besvarare: näringsminister Björn Rosengren (S)

jämställdhet med förhinder

Interpellation 2000/01:408 av Jonsson, Elver (fp)

den 25 april Interpellation 2000/01:408 av Elver Jonsson fp till jordbruksminister Margareta Winberg om jämställdhet med förhinder I internationell jämförelse har Sverige nått förhållandevis långt gällande jämställdhet mellan män och kvinnor. Sverige har en hög andel kvinnor i riksdag och regering. Lagstiftningen står

Inlämnad: 2001-04-25 Besvarare: jordbruksminister Margareta Winberg (S)

trafiksäkerheten

Interpellation 2000/01:376 av Jonsson, Elver (fp)

den 9 april Interpellation 2000/01:376 av Elver Jonsson fp till näringsminister Björn Rosengren om trafiksäkerheten I trafiksäkerhetsarbetet behövs det ett helt batteri om trafikanters liv och hälsa ska kunna säkras. Vägstandard, fordonskapacitet, förarutbildning och fortbildning är tre centrala områden som måste anses

Inlämnad: 2001-04-09 Besvarare: näringsminister Björn Rosengren (S)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.