Elver Jonsson (-)

Elver Jonsson (FP)

Född år 1936
Avliden den 2 januari 2021

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2002-09-30

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1992-12-15 – 2002-09-30
    • Ledig 1992-11-15 – 1992-12-14
    • Ordinarie 1976-10-04 – 1992-11-14
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Vice ordförande 1994-10-12 – 1998-10-04
    • Ledamot 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Vice ordförande 1985-09-30 – 1994-10-02
    • Ledamot 1982-10-04 – 1985-09-29
    • Ordförande 1978-10-03 – 1982-10-03
    • Ledamot 1976-10-04 – 1978-10-03
    • Socialutskottet

    • Suppleant 1982-10-04 – 1985-09-29
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-29
    • Suppleant 1998-10-05 – 2002-09-30
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Ledamot 1998-10-20 – 2002-09-30
    • Ledamot 1994-10-18 – 1998-10-05
    • Ledamot 1985-09-30 – 1994-10-03
    • Suppleant 1979-10-01 – 1985-09-30
    • Valberedningen

    • Ledamot 1985-09-30 – 2002-09-30
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 1991-10-15 – 1994-10-03

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

med anledning av prop. 1999/2000:100 2000 års ekonomiska vårproposition

Motion 1999/2000:Fi36 av Elver Jonsson (fp)

Motion till riksdagen 1999/2000:Fi36 av Jonsson, Elver fp med anledning av prop. 1999/2000:100 2000 års ekonomiska vårproposition Brobyggen med förtjänst Regeringen har öppnat för att vissa infrastrukturprojekt i Sverige skall kunna finansieras med hjälp av andra finansiärer, s.k. PPP-projekt Public and Private PartnershipHittills


Utskottsberedning: -1999/2000:FiU20
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

med anledning av prop. 1999/2000:100 2000 års ekonomiska vårproposition

Motion 1999/2000:Fi15 av Lars Leijonborg m.fl. (fp)

Fi15 InnehÃ¥ll 1 Sammanfattning 4 2 En liberal framtidspolitik 5 2.1 Liberala utmaningar 5 2.2 Tid att skörda â€men ocksÃ¥tid att så 6 3 Det ekonomiska lÃ
get 8 3.1 Den internationella utvecklingen 8 3.2 Den svenska ekonomin 12 3.3 Den demografiska utvecklingen 15 3.4 Den nya ekonomin och den gamla politiken 16


Utskottsberedning: ---------------------------1999/2000:FiU20 1999/2000:FiU27 1999/2000:FiU29
Riksdagsbeslut (54 yrkanden): , , 27 saknar beslutsinformation

statens medborgerliga ansvar

Interpellation 1999/2000:411 av Jonsson, Elver (fp)

den 28 april Interpellation 1999/2000:411 av Elver Jonsson fp till statsminister Göran Persson om statens medborgerliga ansvar I ett internationellt perspektiv hör Sverige och Norden till den privilegierade delen av världen. Sverige har i snart 200 år levt i fred med andra länder och naturkatastroferna har varit begränsade.

Inlämnad: 2000-04-28 Besvarare: statsrådet Mona Sahlin (S)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se