Elver Jonsson (-)

Elver Jonsson (FP)

Född år 1936
Avliden den 2 januari 2021

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2002-09-30

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1992-12-15 – 2002-09-30
    • Ledig 1992-11-15 – 1992-12-14
    • Ordinarie 1976-10-04 – 1992-11-14
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Vice ordförande 1994-10-12 – 1998-10-04
    • Ledamot 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Vice ordförande 1985-09-30 – 1994-10-02
    • Ledamot 1982-10-04 – 1985-09-29
    • Ordförande 1978-10-03 – 1982-10-03
    • Ledamot 1976-10-04 – 1978-10-03
    • Socialutskottet

    • Suppleant 1982-10-04 – 1985-09-29
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-29
    • Suppleant 1998-10-05 – 2002-09-30
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Ledamot 1998-10-20 – 2002-09-30
    • Ledamot 1994-10-18 – 1998-10-05
    • Ledamot 1985-09-30 – 1994-10-03
    • Suppleant 1979-10-01 – 1985-09-30
    • Valberedningen

    • Ledamot 1985-09-30 – 2002-09-30
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 1991-10-15 – 1994-10-03

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Högskolan i Trollhättan-Uddevalla

Motion 1991/92:Ub499 av Stig Bertilsson m.fl. (m, c, fp, kds)

Motion till riksdagen 1991/92:Ub499 av Stig Bertilsson m.fl. m, fp, c, kds Högskolan i Trollhättan-Uddevalla Den nyinrättade högskolan i Trollhättan-Uddevalla HTU är nu inne i sitt andra verksamhetsår. Högskolan har fått en god start och man arbetar intensivt för att skapa en organisation och verksamhet som skall


Utskottsberedning: -1991/92:UbU20
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

Assyriernas situation i Mellanöstern

Motion 1991/92:U625 av Erling Bager m.fl. (fp, s, c, kds)

Motion till riksdagen 1991/92:U625 av Erling Bager m.fl. fp, s, c, kds Assyriernas situation i Mellanöstern Assyrierna syrianerna utgör ursprungsbefolkningen i tvåflodslandet Mesopotamien, som numera är delat mellan Turkiet, Irak, Syrien och Iran. Totalt finns det över tre miljoner assyrier i hela världen varav 1,5


Utskottsberedning: -1991/92:UU25
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

Nordiskt samarbete

Motion 1991/92:U543 av Ylva Annerstedt m.fl. (fp)

Motion till riksdagen 1991/92:U543 av Ylva Annerstedt m.fl. fp Nordiskt samarbete Inledning Det nordiska samarbetet har både starka och svaga sidor. Till de starka sidorna hör lagstiftningssamarbetet och det man lyckades uppnå politiskt under 1950- och 1960- talen, då de stora och grundläggande nordiska samarbetsavtalen


Utskottsberedning: ------------------1991/92:JuU20 1991/92:NU21 1991/92:UU25
Riksdagsbeslut (36 yrkanden): , , 18 saknar beslutsinformation

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se