Elver Jonsson (-)

Elver Jonsson (FP)

Född år 1936
Avliden den 2 januari 2021

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2002-09-30

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1992-12-15 – 2002-09-30
    • Ledig 1992-11-15 – 1992-12-14
    • Ordinarie 1976-10-04 – 1992-11-14
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Vice ordförande 1994-10-12 – 1998-10-04
    • Ledamot 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Vice ordförande 1985-09-30 – 1994-10-02
    • Ledamot 1982-10-04 – 1985-09-29
    • Ordförande 1978-10-03 – 1982-10-03
    • Ledamot 1976-10-04 – 1978-10-03
    • Socialutskottet

    • Suppleant 1982-10-04 – 1985-09-29
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-29
    • Suppleant 1998-10-05 – 2002-09-30
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Ledamot 1998-10-20 – 2002-09-30
    • Ledamot 1994-10-18 – 1998-10-05
    • Ledamot 1985-09-30 – 1994-10-03
    • Suppleant 1979-10-01 – 1985-09-30
    • Valberedningen

    • Ledamot 1985-09-30 – 2002-09-30
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 1991-10-15 – 1994-10-03

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

statens medborgerliga ansvar

Interpellation 1999/2000:411 av Jonsson, Elver (fp)

den 28 april Interpellation 1999/2000:411 av Elver Jonsson fp till statsminister Göran Persson om statens medborgerliga ansvar I ett internationellt perspektiv hör Sverige och Norden till den privilegierade delen av världen. Sverige har i snart 200 år levt i fred med andra länder och naturkatastroferna har varit begränsade.

Inlämnad: 2000-04-28 Besvarare: statsrådet Mona Sahlin (S)

alkoholpolitik och folkhälsa

Interpellation 1999/2000:362 av Jonsson, Elver (fp)

den 18 april Interpellation 1999/2000:362 av Elver Jonsson fp till socialminister Lars Engqvist om alkoholpolitik och folkhälsa Svensk alkoholpolitik har haft de sociala och medicinska skälen som grund för alkoholpolitiken. Under senare år har det mera moderna ordet folkhälsa spelat stor roll i argumenteringen. Men

Inlämnad: 2000-04-18 Besvarare: socialminister Lars Engqvist (S)

ungdomens livschanser

Interpellation 1999/2000:341 av Jonsson, Elver (fp)

den 6 april Interpellation 1999/2000:341 av Elver Jonsson fp till statsrådet Ulrica Messing om ungdomens livschanser För dagens ungdom framträder två tydliga scenarier. Aldrig förr har så många möjligheter erbjudits unga människor att få utbildning, att resa, att träna och möta nya språk, att få utbildning och fortbildning

Inlämnad: 2000-04-06 Besvarare: statsrådet Ulrica Messing (S)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se