Elver Jonsson (-)

Elver Jonsson (FP)

Född år 1936
Avliden den 2 januari 2021

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2002-09-30

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1992-12-15 – 2002-09-30
    • Ledig 1992-11-15 – 1992-12-14
    • Ordinarie 1976-10-04 – 1992-11-14
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Vice ordförande 1994-10-12 – 1998-10-04
    • Ledamot 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Vice ordförande 1985-09-30 – 1994-10-02
    • Ledamot 1982-10-04 – 1985-09-29
    • Ordförande 1978-10-03 – 1982-10-03
    • Ledamot 1976-10-04 – 1978-10-03
    • Socialutskottet

    • Suppleant 1982-10-04 – 1985-09-29
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-29
    • Suppleant 1998-10-05 – 2002-09-30
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Ledamot 1998-10-20 – 2002-09-30
    • Ledamot 1994-10-18 – 1998-10-05
    • Ledamot 1985-09-30 – 1994-10-03
    • Suppleant 1979-10-01 – 1985-09-30
    • Valberedningen

    • Ledamot 1985-09-30 – 2002-09-30
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 1991-10-15 – 1994-10-03

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Debatt om förslag 2001/02:UU12 22 maj 2002 Norden

gatuvåldet

Skriftlig fråga 1997/98:993 av Jonsson, Elver (fp)

Fråga 1997/98:993 av Elver Jonsson fp till justitieministern om gatuvåldet den 7 augusti Många människor drabbas varje dag av våld. Långt fler drabbas än vissa stora sjukdomsgrupper. Enligt iakttagelser på ett storsjukhus innebär det att misshandlade personer är långt fler än många andra stora sjukgrupper. Under helger

Inlämnad: 1998-08-07 Besvarare: justitieminister Laila Freivalds (S)

antabus

Skriftlig fråga 1997/98:969 av Jonsson, Elver (fp)

Fråga 1997/98:969 av Elver Jonsson fp till socialministern om antabus den 30 juli Enligt massmedieuppgifter är det en strid mellan tillverkare av antidrogmedlet antabus och Riksförsäkringsverket som har lett till att det blivit en mycket kraftig ökning av priset på tillnyktringsmedlet antabus. Uppenbart är att det

Inlämnad: 1998-07-30 Besvarare: socialminister Margot Wallström (S)

småföretagen

Skriftlig fråga 1997/98:897 av Jonsson, Elver (fp)

Fråga 1997/98:897 av Elver Jonsson fp till näringsministern om småföretagen Det torde finnas en bred uppslutning kring tanken att det är i småföretag som de nya jobben står att finna. Storföretagen minskar ju ofta genom rationaliseringar och internationell utlokalisering antalet anställda. Trots en positiv hållning

Inlämnad: 1998-06-29 Besvarare: näringsminister Anders Sundström (S)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se