Elver Jonsson (FP)

Elver Jonsson (FP)

Tidigare riksdagsledamot

Titel postiljon
Född år 1936

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2002-09-30

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1992-12-15 – 2002-09-30
    • Ledig 1992-11-15 – 1992-12-14
    • Ordinarie 1976-10-04 – 1992-11-14
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Vice ordförande 1994-10-12 – 1998-10-04
    • Ledamot 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Vice ordförande 1985-09-30 – 1994-10-02
    • Ledamot 1982-10-04 – 1985-09-29
    • Ordförande 1978-10-03 – 1982-10-03
    • Ledamot 1976-10-04 – 1978-10-03
    • Socialutskottet

    • Suppleant 1982-10-04 – 1985-09-29
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-29
    • Suppleant 1998-10-05 – 2002-09-30
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Ledamot 1998-10-20 – 2002-09-30
    • Ledamot 1994-10-18 – 1998-10-05
    • Ledamot 1985-09-30 – 1994-10-03
    • Suppleant 1979-10-01 – 1985-09-30
    • Valberedningen

    • Ledamot 1985-09-30 – 2002-09-30
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 1991-10-15 – 1994-10-03

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Debatt om förslag 2001/02:UU12 22 maj 2002 Norden
Interpellationsdebatt 2001/02:56 av Jonsson, Elver (fp) 20 november 2001 nya arbetsmarknader
kam-nomd 20 november 2001 Debatt i Kammaren för hela dagen
Interpellationsdebatt 2000/01:422 av Jonsson, Elver (fp) 14 maj 2001 Dalslands

med anledning av prop. 1990/91:175 Vissa folkhälsofrågor

Motion 1990/91:So94 av Elver Jonsson och Hans Lindblad (fp)

Motion till riksdagen 1990/91:So94 av Elver Jonsson och Hans Lindblad fp med anledning av prop 1990/91:175 Vissa folkhälsofrågor Goda motiv ligger bakom regeringens proposition om ett särskilt hälsoinstitut med avsikt att förbättra den allmänna folkhälsan. Att ta ett samlat grepp över hela hälsoområdet har flera gånger


Utskottsberedning: --1990/91:SoU23
Riksdagsbeslut (4 yrkanden): , , 2 saknar beslutsinformation

med anledning av prop. 1990/91:150 Förslag till slutlig reglering av statsbudgeten för budgetåret 1991/92, m.m. (kompletteringsproposition)

Motion 1990/91:Fi54 av Elver Jonsson m.fl. (fp)

Motion till riksdagen 1990/91:Fi54 av Elver Jonsson m.fl. fp med anledning av prop. 1990/91:150 Förslag till slutlig reglering av statsbudgeten för budgetåret 1991/92, m.m. kompletteringsproposition Arbetsmarknadspolitiken Regeringens ekonomiska politik leder nu till att arbetslösheten ökar snabbt. Nedgången i den svenska


Utskottsberedning: ---1990/91:FiU30
Riksdagsbeslut (6 yrkanden): , , 3 saknar beslutsinformation

med anledning av prop. 1990/91:169 Ett nytt prövningsförfarande vid ansökan om vapenfri tjänst

Motion 1990/91:Fö25 av Jan-Erik Wikström m.fl. (fp)

Motion till riksdagen 1990/91:Fö25 av Jan-Erik Wikström m.fl. fp med anledning av prop. 1990/91:169 Ett nytt prövningsförfarande vid ansökan om vapenfri tjänst Propositionens förslag om avskaffande av det hittillsvarande prövningsförfarandet vid ansökan om vapenfri tjänst är en följd av att en enig riksdag i höstas


Utskottsberedning: -1990/91:FöU9
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se