Elver Jonsson (-)

Elver Jonsson (FP)

Född år 1936
Avliden den 2 januari 2021

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2002-09-30

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1992-12-15 – 2002-09-30
    • Ledig 1992-11-15 – 1992-12-14
    • Ordinarie 1976-10-04 – 1992-11-14
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Vice ordförande 1994-10-12 – 1998-10-04
    • Ledamot 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Vice ordförande 1985-09-30 – 1994-10-02
    • Ledamot 1982-10-04 – 1985-09-29
    • Ordförande 1978-10-03 – 1982-10-03
    • Ledamot 1976-10-04 – 1978-10-03
    • Socialutskottet

    • Suppleant 1982-10-04 – 1985-09-29
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-29
    • Suppleant 1998-10-05 – 2002-09-30
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Ledamot 1998-10-20 – 2002-09-30
    • Ledamot 1994-10-18 – 1998-10-05
    • Ledamot 1985-09-30 – 1994-10-03
    • Suppleant 1979-10-01 – 1985-09-30
    • Valberedningen

    • Ledamot 1985-09-30 – 2002-09-30
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 1991-10-15 – 1994-10-03

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Debatt om förslag 2001/02:UU12 22 maj 2002 Norden
Interpellationsdebatt 2001/02:56 av Jonsson, Elver (fp) 20 november 2001 nya arbetsmarknader
kam-nomd 20 november 2001 Debatt i Kammaren för hela dagen
Interpellationsdebatt 2000/01:422 av Jonsson, Elver (fp) 14 maj 2001 Dalslands

om folkrörelserna och samhället

Motion 1987/88:Kr507 av Elver Jonsson m. fl. (fp)

Observera att dokumentet är inskannat och fel kan förekomma. Motion till riksdagen 1987/88 Kr507 av Elver Jonsson m. fl. fp om folkrörelserna och samhället Folkrörelserna har betytt mycket för utvecklingen av demokratin i Sverige. Knappast i något annat land har idébundna folkrörelser varit så betydelsefulla för genomförandet


Utskottsberedning: --1988/89:KrU2
Riksdagsbeslut (4 yrkanden): , , 2 saknar beslutsinformation

Motion 1987/88:Kr507 av Elver Jonsson m. fl. (fp) (pdf, 105 kB)

om vissa arbetsrättsliga frågor

Motion 1987/88:A746 av Elver Jonsson m. fl. (fp)

Observera att dokumentet är inskannat och fel kan förekomma. Motion till riksdagen 1987/88 A746 av Elver Jonsson m. fl. fp om vissa arbetsrättsliga frågor Genom medbestämmandelagen ges arbetstagarna ökat inflytande över sin arbetssituation. Det är en viktig princip att människor skall kunna vara med och påverka även


Utskottsberedning: ------1988/89:AU4
Riksdagsbeslut (12 yrkanden): , , 6 saknar beslutsinformation

Motion 1987/88:A746 av Elver Jonsson m. fl. (fp) (pdf, 100 kB)

om styrelserepresentation för de privatanställda

Motion 1987/88:A741 av Charlotte Branting m. fl. (fp)

Observera att dokumentet är inskannat och fel kan förekomma. Motion till riksdagen 1987/88:A741 av Charlotte Branting m. fl. fp om styrelserepresentation för de privatanställda Riksdagen beslutade under hösten 1987 att föra samman reglerna i lagen 1976:351 om styrelserepresentation för de anställda i aktiebolag och


Utskottsberedning: ------1988/89:AU6
Riksdagsbeslut (12 yrkanden): , , 6 saknar beslutsinformation

Motion 1987/88:A741 av Charlotte Branting m. fl. (fp) (pdf, 110 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se