Elver Jonsson (FP)

Elver Jonsson (FP)

Tidigare riksdagsledamot

Titel postiljon
Född år 1936

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2002-09-30

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1992-12-15 – 2002-09-30
    • Ledig 1992-11-15 – 1992-12-14
    • Ordinarie 1976-10-04 – 1992-11-14
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Vice ordförande 1994-10-12 – 1998-10-04
    • Ledamot 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Vice ordförande 1985-09-30 – 1994-10-02
    • Ledamot 1982-10-04 – 1985-09-29
    • Ordförande 1978-10-03 – 1982-10-03
    • Ledamot 1976-10-04 – 1978-10-03
    • Socialutskottet

    • Suppleant 1982-10-04 – 1985-09-29
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-29
    • Suppleant 1998-10-05 – 2002-09-30
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Ledamot 1998-10-20 – 2002-09-30
    • Ledamot 1994-10-18 – 1998-10-05
    • Ledamot 1985-09-30 – 1994-10-03
    • Suppleant 1979-10-01 – 1985-09-30
    • Valberedningen

    • Ledamot 1985-09-30 – 2002-09-30
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 1991-10-15 – 1994-10-03

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Debatt om förslag 2001/02:UU12 22 maj 2002 Norden
Interpellationsdebatt 2001/02:56 av Jonsson, Elver (fp) 20 november 2001 nya arbetsmarknader
kam-nomd 20 november 2001 Debatt i Kammaren för hela dagen
Interpellationsdebatt 2000/01:422 av Jonsson, Elver (fp) 14 maj 2001 Dalslands

folkhälsan

Interpellation 2001/02:485 av Jonsson, Elver (fp)

den 26 april Interpellation 2001/02:485 av Elver Jonsson fp till socialminister Lars Engqvist om folkhälsan För några dagar sedan skrev en statsrådskvartett en debattartikel om den ökade ohälsan som ett kolossalt resursslöseri. Ministrarna Thalén, Ringholm, Sahlin och Engqvist hade i sin tankesmedja dragit slutsatsen

Inlämnad: 2002-04-26 Besvarare: socialminister Lars Engqvist (S)

svensk arbetsmarknad och ohälsa

Interpellation 2001/02:471 av Jonsson, Elver (fp)

den 26 april Interpellation 2001/02:471 av Elver Jonsson fp till näringsminister Björn Rosengren om svensk arbetsmarknad och ohälsa Trots flera år av god konjunktur skakas hela grundvalen för svensk arbetsmarknad av en rad allt starkare negativa fenomen. Flera hundratusen står utanför arbetsmarknaden genom öppen arbetslöshet,

Inlämnad: 2002-04-26 Besvarare: näringsminister Björn Rosengren (S)

vägsituationen i Västra Götaland/Dalsland

Interpellation 2001/02:274 av Jonsson, Elver (fp)

den 21 februari Interpellation 2001/02:274 av Elver Jonsson fp till näringsminister Björn Rosengren om vägsituationen i Västra Götaland/Dalsland Under hösten 2001 debatterade och beslutade riksdagen om regeringens infrastrukturproposition, två år senare än väntat. När propositionen lades fram hävdades det att stora

Inlämnad: 2002-02-21 Besvarare: näringsminister Björn Rosengren (S)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se