Elsemarie Bjellqvist (S)

Elsemarie Bjellqvist (S)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Stockholms kommun, plats 4
Titel Förbundssekreterare.
Född år 1944
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post elsemarie.bjellqvist[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Statsrådsersättare för Anders Ygeman

    • Riksdagsledamot

    • Statsrådsersättare 2022-09-26 – 2022-12-31
    • Statsrådsersättare 2022-02-01 – 2022-06-06
    • Statsrådsersättare 2019-07-15 – 2019-09-05
    • Riksdagsledamot

    • Statsrådsersättare 2021-11-30 – 2022-01-31
    • Statsrådsersättare 2019-09-05 – 2019-10-01
    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2022-06-07 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2021-12-20 – 2022-09-26
    • Justitieutskottet

    • Extra suppleant 2019-07-15 – 2019-10-01
    • Utbildningsutskottet

    • Extra suppleant 2019-07-15 – 2019-10-01

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 19- (statsrådsersättare 190715-). Extra suppleant justitieutskottet 19- och utbildningsutskottet 19-.
  • Föräldrar

    Underinspektor Roland Andersson och butiksbiträdet Ingegärd Flodström.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, Stockholm, slutår 62.
  • Anställningar

    Diverse administrativa arbeten 62-85. Organisationssekreterare, RFSU 85-91. Förbundssekreterare, Reumatikerförbundet 91-03.
  • Kommunala uppdrag

    Landstingsfullmäktig, Stockholms län 79-94. Nämnd- och styrelseuppdrag i Stockholms läns landsting, däribland landstingsstyrelsen, tandvårdsnämnden och hälso- och sjukvårdsnämnden. Ordförande, Södra Stockholms sjukvårdsstyrelse 89-91 och vice ordförande 92-94. Ledamot, Södermalms stadsdelsnämnd 03-14. Ledamot, äldrenämnden, Stockholms kommun 15-16. Ledamot, fastighetsnämnden, Stockholms kommun 17-18. Ledamot, exploateringsnämnden, Stockholms kommun 17-18. Ordförande, kommunstyrelsens pensionärsråd 17-. Ledamot, Skärgårdsstiftelsen i Stockholms län 19-.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Diverse uppdrag inom Socialdemokraterna. Ledamot, Stiftelsen Allmänna BB:s minnesfond 92-19. Ordförande, PRO Katarina 13-. Vice ordförande, PRO Stockholms stad 16-.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

Filterar webb-tv på:

 
Stillbild från Frågestund: Frågestund
Frågestund 28 april 2022 Frågestund
Stillbild från Frågestund: Frågestund
Frågestund 21 april 2022 Frågestund
Stillbild från Debatt om förslag: Socialavgifter
Debatt om förslag 2021/22:SfU11 23 februari 2022 Socialavgifter

Dokument:

Insatser mot psykisk ohälsa bland äldre

Motion 2019/20:569 av Elsemarie Bjellqvist (S)

Motion till riksdagen 2019/20:569 av Elsemarie Bjellqvist S Insatser mot psykisk ohälsa bland äldre Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om behovet av utbildningsinsatser inom vården när det gäller psykisk ohälsa bland äldre och tillkännager detta för regeringen. Motivering


Utskottsberedning: 2019/20:SoU4
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2019/20:569 av Elsemarie Bjellqvist (S) (docx, 67 kB) Motion 2019/20:569 av Elsemarie Bjellqvist (S) (pdf, 70 kB)

Nationellt rehabiliteringsstöd för kommuner och landsting

Motion 2019/20:567 av Elsemarie Bjellqvist (S)

Motion till riksdagen 2019/20:567 av Elsemarie Bjellqvist S Nationellt rehabiliteringsstöd för kommuner och landsting Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att studera förutsättningarna för ett nationellt rehabiliteringsstöd för kommuner och landsting och tillkännager detta


Utskottsberedning: 2019/20:SoU12
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2019/20:567 av Elsemarie Bjellqvist (S) (docx, 68 kB) Motion 2019/20:567 av Elsemarie Bjellqvist (S) (pdf, 73 kB)

Tillgängliga bostäder för äldre

Motion 2019/20:322 av Elsemarie Bjellqvist och Thomas Hammarberg (båda S)

Motion till riksdagen 2019/20:322 av Elsemarie Bjellqvist och Thomas Hammarberg båda S Tillgängliga bostäder för äldre Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att särskilt studera hur seniorers boende i blandade miljöer kan möjliggöras och tillkännager detta för regeringen.


Utskottsberedning: 2019/20:CU10
Riksdagsbeslut (4 yrkanden): 4 avslag

Motion 2019/20:322 av Elsemarie Bjellqvist och Thomas Hammarberg (båda S) (docx, 68 kB) Motion 2019/20:322 av Elsemarie Bjellqvist och Thomas Hammarberg (båda S) (pdf, 80 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.