Elisabeth Svantesson (M)

Elisabeth Svantesson (M)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Örebro län, plats 198
Titel Ekonomie licentiat.
Född år 1967
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7866721
E-post elisabeth.svantesson[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Finansutskottet

    • Vice ordförande
    • EU-nämnden

    • Suppleant
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot
    • Utrikesnämnden

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2014-10-04 – 2022-09-26
    • Ledig 2013-09-17 – 2014-10-03
    • Ordinarie 2006-10-02 – 2013-09-16
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Vice ordförande 2014-12-16 – 2017-10-10
    • Ledamot 2014-12-15 – 2014-12-16
    • Ordförande 2012-06-19 – 2013-09-17
    • Ledamot 2012-06-19 – 2012-06-19
    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Finansutskottet

    • Vice ordförande 2019-02-28 – 2022-09-26
    • Ordförande 2018-10-02 – 2019-02-28
    • Ledamot 2018-10-02 – 2018-10-02
    • Vice ordförande 2017-10-12 – 2018-09-24
    • Ledamot 2017-10-10 – 2017-10-11
    • Ledamot 2010-10-12 – 2012-06-12
    • Suppleant 2009-10-22 – 2010-10-04
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Vice ordförande 2014-10-07 – 2014-12-15
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2019-02-14 –
    • Ledamot 2010-10-12 – 2012-06-12
    • Styrelsen för Stiftelsen Riksbankens Jubileumsfond

    • Ledamot 2014-11-01 – 2018-10-31
    • Vice ordförande 2012-11-01 – 2013-09-17
    • Ledamot 2012-11-01 – 2012-11-01
    • Personlig suppleant 2010-10-26 – 2012-10-31
    • Riksrevisionens styrelse

    • Ledamot 2009-11-02 – 2010-12-31
    • Riksrevisionens parlamentariska råd

    • Ledamot 2011-01-01 – 2012-08-22
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2013-01-22 –
    • Utrikesnämnden

    • Suppleant 2018-10-02 –
    • Arbetsmarknadsdepartementet

    • Arbetsmarknadsminister 2013-09-17 – 2014-10-03

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 06-. Ledamot arbetsmarknadsutskottet 06-10, ordförande 12-13, vice ordförande 14-. Ledamot finansutskottet 10-12, EU-nämnden 10-12 och vice ordförande socialförsäkringsutskottet 14. Suppleant näringsutskottet 06-10 och finansutskottet 09-10. Ledamot Riksrevisionens styrelse 09-10, Riksrevisionens parlamentariska råd 11-12 och krigsdelegationen 13-. Suppleant styrelsen för Stiftelsen Riksbankens Jubileumsfond 10-12, vice ordförande 12-13, ledamot 12 och 14-. Statsråd (arbetsmarknadsminister), Arbetsmarknadsdepartementet 130917-141003.
  • Föräldrar

    Pastorn Alvar Lundin och läraren Karin Lundin.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, samhällsvetenskaplig linje, Östersund, slutår 86. Ekonomlinjen, Högskolan i Örebro, slutår 91. Fil.mag., nationalekonomi, Uppsala universitet 01. Ekonomie licentiat, nationalekonomi, Örebro universitet 06.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, ersättare, Uppsala 98-00. Kommunfullmäktig, Örebro 02-06. Ledamot, kommunstyrelsen 02-06.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

De statliga företagens betydelse

Interpellation 2010/11:209 av Bernhardsson, Bo (S)

den 16 februari Interpellation 2010/11:209 De statliga företagens betydelse av Bo Bernhardsson S till statsrådet Peter Norman M Statsrådet Peter Norman, M, sade för en tid sedan i en kommentar till hur oppositionen i Sveriges riksdag ställer sig till utförsäljning av Vattenfall, SBAB, Telia Sonera, att det är överviktigt

Inlämnad: 2011-02-16 Besvarare: Peter Norman (M)

Webb-tv interpellationsdebatt: De statliga företagens betydelse

Uigurernas situation i västra Kina

Motion 2010/11:U288 av Annelie Enochson m.fl. (KD, M, FP, C)

Motion till riksdagen 2010/11:U288 av Annelie Enochson m.fl. KD, M, FP, C Uigurernas situation i västra Kina kd403 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att Sverige fortsättningsvis i dialogen mellan Sverige och Kina bör verka för att de mänskliga


Utskottsberedning: 2011/12:UU8 2012/13:UU15
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 2 avslag

Motion 2010/11:U288 av Annelie Enochson m.fl. (KD, M, FP, C) (doc, 59 kB)

Ökad kunskap om endometrios

Motion 2010/11:So352 av Ann-Charlotte Hammar Johnsson och Elisabeth Svantesson (M)

Motion till riksdagen 2010/11:So352 av Ann-Charlotte Hammar Johnsson och Elisabeth Svantesson M Ökad kunskap om endometrios m1763 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att verka för att vårdutbildningar och vårdgivare upplyses om endometrios, dess


Utskottsberedning: 2010/11:SoU9
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 2 avslag

Motion 2010/11:So352 av Ann-Charlotte Hammar Johnsson och Elisabeth Svantesson (M) (doc, 50 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se