Elisabeth Svantesson (M)

Elisabeth Svantesson (M)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Örebro län, plats 198
Titel Ekon.lic.
Född år 1967
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7866721
E-post elisabeth.svantesson[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Finansutskottet

    • Vice ordförande
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot
    • Utrikesnämnden

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2014-10-04 – 2022-09-26
    • Ledig 2013-09-17 – 2014-10-03
    • Ordinarie 2006-10-02 – 2013-09-16
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Vice ordförande 2014-12-16 – 2017-10-10
    • Ledamot 2014-12-15 – 2014-12-16
    • Ordförande 2012-06-19 – 2013-09-17
    • Ledamot 2012-06-19 – 2012-06-19
    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Finansutskottet

    • Vice ordförande 2019-02-28 – 2022-09-26
    • Ordförande 2018-10-02 – 2019-02-28
    • Ledamot 2018-10-02 – 2018-10-02
    • Vice ordförande 2017-10-12 – 2018-09-24
    • Ledamot 2017-10-10 – 2017-10-11
    • Ledamot 2010-10-12 – 2012-06-12
    • Suppleant 2009-10-22 – 2010-10-04
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Vice ordförande 2014-10-07 – 2014-12-15
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2019-02-14 –
    • Ledamot 2010-10-12 – 2012-06-12
    • Styrelsen för Stiftelsen Riksbankens Jubileumsfond

    • Personlig suppleant 2020-02-12 – 2020-10-31
    • Ledamot 2014-11-01 – 2018-10-31
    • Vice ordförande 2012-11-01 – 2013-09-17
    • Ledamot 2012-11-01 – 2012-11-01
    • Personlig suppleant 2010-10-26 – 2012-10-31
    • Riksrevisionens styrelse

    • Ledamot 2009-11-02 – 2010-12-31
    • Riksrevisionens parlamentariska råd

    • Ledamot 2011-01-01 – 2012-08-22
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2013-01-22 –
    • Utrikesnämnden

    • Suppleant 2018-10-02 –
    • Arbetsmarknadsdepartementet

    • Arbetsmarknadsminister 2013-09-17 – 2014-10-03

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 06-. Ledamot arbetsmarknadsutskottet 06-10, ordförande 12-13, vice ordförande 14-. Ledamot finansutskottet 10-12, vice ordförande 17-18 och 19- och ordförande 18-19. Ledamot EU-nämnden 10-12 och vice ordförande socialförsäkringsutskottet 14. Suppleant näringsutskottet 06-10, finansutskottet 09-10 och EU-nämnden 19-. Ledamot krigsdelegationen 13-. Suppleant Utrikesnämnden 18-. Ledamot Riksrevisionens styrelse 09-10 och Riksrevisionens parlamentariska råd 11-12. Suppleant styrelsen för Stiftelsen Riksbankens Jubileumsfond 10-12, vice ordförande 12-13, ledamot 12 och 14-18. Statsråd (arbetsmarknadsminister), Arbetsmarknadsdepartementet 130917-141003.
  • Föräldrar

    Pastorn Alvar Lundin och läraren Karin Lundin.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, samhällsvetenskaplig linje, Östersund, slutår 86. Ekonomlinjen, Högskolan i Örebro, slutår 91. Fil.mag., nationalekonomi, Uppsala universitet 01. Ekonomie licentiat, nationalekonomi, Örebro universitet 06.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, ersättare, Uppsala 98-00. Kommunfullmäktig, Örebro 02-06. Ledamot, kommunstyrelsen 02-06.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

Trygg och tillgänglig hälso- och sjukvård

Motion 2020/21:3369 av Ulf Kristersson m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2020/21:3369 av Ulf Kristersson m.fl. M Trygg och tillgänglig hälso- och sjukvård Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att ta fram en samlad nationell handlingsplan avseende testning, smittspårning och isolering och tillkännager detta för regeringen.


Utskottsberedning: UbU 2020/21:SoU13 2020/21:SoU14 2020/21:SoU15 2020/21:SoU16 2020/21:SoU17 2020/21:SoU8 2020/21:SoU9

Motion 2020/21:3369 av Ulf Kristersson m.fl. (M) (docx, 100 kB) Motion 2020/21:3369 av Ulf Kristersson m.fl. (M) (pdf, 185 kB)

Jämställdhet - en frihetsfråga

Motion 2020/21:3366 av Ulf Kristersson m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2020/21:3366 av Ulf Kristersson m.fl. M Jämställdhet en frihetsfråga Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om tydligare drivkrafter till arbete i bidragssystemen och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen


Utskottsberedning: AU KrU SfU SkU SoU UbU 2020/21:JuU24 2020/21:JuU27 2020/21:SoU13 2020/21:SoU16

Motion 2020/21:3366 av Ulf Kristersson m.fl. (M) (docx, 98 kB) Motion 2020/21:3366 av Ulf Kristersson m.fl. (M) (pdf, 166 kB)

Klimat, energi och miljö

Motion 2020/21:3368 av Ulf Kristersson m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2020/21:3368 av Ulf Kristersson m.fl. M Klimat, energi och miljö Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att ge Klimatpolitiska rådet ett nytt uppdrag att analysera hur Sveriges klimatpolitik bidrar till att minska de globala utsläppen, och detta tillkännager


Utskottsberedning: SkU UbU 2020/21:FiU34 2020/21:MJU 2020/21:MJU,2020/21:MJU 2020/21:MJU1 2020/21:NU13 2020/21:NU21 2020/21:NU22 2020/21:TU 2020/21:UU2

Motion 2020/21:3368 av Ulf Kristersson m.fl. (M) (docx, 108 kB) Motion 2020/21:3368 av Ulf Kristersson m.fl. (M) (pdf, 205 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se