Elisabeth Persson (V)

Elisabeth Persson (V)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Vänsterpartiet
Född år 1942

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 1994-10-03

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1988-10-03 – 1994-10-03
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 1988-10-11 – 1994-10-02
    • Lagutskottet

    • Suppleant 1993-02-11 – 1994-10-02
    • Ledamot 1988-10-11 – 1991-09-29

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

med anledning av skriv. 1993/94:247 Investera i hälsa - Prioritera för hälsa

Motion 1993/94:So67 av Eva Zetterberg m.fl. (v)

Dokument


Utskottsberedning: --1993/94:SoU32

med anledning av prop. 1993/94:243 Försäljning av AB Tipstjänst till svenskt föreningsliv m.m.

Motion 1993/94:Fi27 av Elisabeth Persson (v)

Motion till riksdagen 1993/94:Fi27 av Elisabeth Persson v med anledning av prop. 1993/94:243 Försäljning av AB Tipstjänst till svenskt föreningsliv m.m. I propositionen behandlas förutom försäljningen av AB Tipstjänst till svenskt föreningsliv också frågan om att tillåta kasinospel av internationellt slag i Sverige.


Utskottsberedning: -1993/94:FiU24
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

med anledning av prop. 1993/94:243 Försäljning av AB Tipstjänst till svenskt föreningsliv m.m.

Motion 1993/94:Fi26 av Elisabeth Persson m.fl. (v)

Motion till riksdagen 1993/94:Fi26 av Elisabeth Persson m.fl. v med anledning av prop. 1993/94:243 Försäljning av AB Tipstjänst till svenskt föreningsliv m.m. I proposition 1993/94:243 Försäljning av AB Tipstjänst till svenskt föreningsliv föreslås att AB Tipstjänst överlåts till föreningslivet. Syftet är att ge föreningslivet/


Utskottsberedning: ----1993/94:FiU24
Riksdagsbeslut (8 yrkanden): , , 4 saknar beslutsinformation

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.