Elisabeth Björnsdotter Rahm (M)

Elisabeth Björnsdotter Rahm (M)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Västerbottens län, plats 202
Titel Verksamhetschef.
Född år 1964
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7864688
E-post elisabeth.bjornsdotter.rahm[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Ledamot
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Valberedningen

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2018-09-24 – 2022-09-26
    • Ordinarie 2010-10-04 – 2014-09-29
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2012-04-20 – 2014-09-29
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Suppleant 2013-11-26 – 2013-12-17
    • Suppleant 2013-04-23 – 2013-06-18
    • Suppleant 2013-02-21 – 2013-03-06
    • Suppleant 2012-11-27 – 2012-12-19
    • Suppleant 2011-11-24 – 2011-12-14
    • Suppleant 2011-06-16 – 2011-06-17
    • Suppleant 2011-03-31 – 2011-04-01
    • Suppleant 2010-11-23 – 2010-12-15
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Ledamot 2012-10-04 – 2014-09-29
    • Ledamot 2011-10-12 – 2012-09-18
    • Ledamot 2010-10-19 – 2011-09-15
    • Riksbanksfullmäktige

    • Suppleant 2014-10-14 – 2018-10-09
    • Valberedningen

    • Suppleant 2018-09-24 –

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Bristande konkurrensneutralitet

Interpellation 2019/20:183 av Elisabeth Björnsdotter Rahm (M)

Interpellation 2019/20:183 Bristande konkurrensneutralitet av Elisabeth Björnsdotter Rahm M till Finansminister Magdalena Andersson S Jag har tidigare ställt en fråga till finansminister Magdalena Andersson om den utlovade utredningen kring den vårdmoms på 25 procent som Skatteverket infört och den bristande konkurrensneutralitet

Inlämnad: 2019-11-28 Svarsdatum: 2020-01-14 Besvarare: Finansminister Magdalena Andersson (S)

Interpellation 2019/20:183 av Elisabeth Björnsdotter Rahm (M) (pdf, 84 kB)

Lika villkor för offentliga och privata vårdgivare

Interpellation 2019/20:179 av Elisabeth Björnsdotter Rahm (M)

Interpellation 2019/20:179 Lika villkor för offentliga och privata vårdgivare av Elisabeth Björnsdotter Rahm M till Socialminister Lena Hallengren S Jag ställde tidigare en fråga till socialminister Lena Hallengren om den bristande konkurrensneutralitet som nu råder efter det att Skatteverket infört en så kallad vårdmoms

Inlämnad: 2019-11-28 Svarsdatum: 2020-01-14 Besvarare: Finansminister Magdalena Andersson (S)

Interpellation 2019/20:179 av Elisabeth Björnsdotter Rahm (M) (pdf, 87 kB)

Vårdmomsen

Skriftlig fråga 2019/20:453 av Elisabeth Björnsdotter Rahm (M)

Fråga 2019/20:453 Vårdmomsen av Elisabeth Björnsdotter Rahm M till Finansminister Magdalena Andersson S Jag ställde en fråga till finansministern för en dryg månad sedan och fick till svar att en utredning om vårdmomsen pågår. Frågan från mig inleddes med en beskrivning av utmaningen. Januariöverenskommelsen är något

Inlämnad: 2019-11-20 Svarsdatum: 2019-11-27 Besvarare: Finansminister Magdalena Andersson (S)

Skriftlig fråga 2019/20:453 av Elisabeth Björnsdotter Rahm (M) (pdf, 86 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se