Elisabeth Björnsdotter Rahm (M)

Elisabeth Björnsdotter Rahm (M)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Västerbottens län, plats 202
Titel Verksamhetschef.
Född år 1964
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7864688
E-post elisabeth.bjornsdotter.rahm[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Ledamot
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Valberedningen

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2018-09-24 – 2022-09-26
    • Ordinarie 2010-10-04 – 2014-09-29
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2012-04-20 – 2014-09-29
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Suppleant 2013-11-26 – 2013-12-17
    • Suppleant 2013-04-23 – 2013-06-18
    • Suppleant 2013-02-21 – 2013-03-06
    • Suppleant 2012-11-27 – 2012-12-19
    • Suppleant 2011-11-24 – 2011-12-14
    • Suppleant 2011-06-16 – 2011-06-17
    • Suppleant 2011-03-31 – 2011-04-01
    • Suppleant 2010-11-23 – 2010-12-15
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Ledamot 2012-10-04 – 2014-09-29
    • Ledamot 2011-10-12 – 2012-09-18
    • Ledamot 2010-10-19 – 2011-09-15
    • Riksbanksfullmäktige

    • Suppleant 2014-10-14 – 2018-10-09
    • Valberedningen

    • Suppleant 2018-09-24 –

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Kunskapen om skogens betydelse

Interpellation 2012/13:342 av From, Isak (S)

den 20 mars Interpellation 2012/13:342 Kunskapen om skogens betydelse av Isak From S till kultur- och idrottsminister Lena Adelsohn Liljeroth M Många svenskar rör sig sällan i naturen trots ett ökat intresse för ekologiska produkter samt miljö- och hållbarhetsfrågor. Det urbana samhället har gjort att det är färre

Inlämnad: 2013-03-20 Besvarare: Lena Adelsohn Liljeroth (M)

Webb-tv interpellationsdebatt: Kunskapen om skogens betydelse

Företagares svårigheter att kunna ta ut föräldraledighet

Motion 2012/13:Sf249 av Elisabeth Björnsdotter Rahm (M)

Motion till riksdagen 2012/13:Sf249 av Elisabeth Björnsdotter Rahm M Företagares svårigheter att kunna ta ut föräldraledighet M1295 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att se över vilka förbättringar som kan göras inom föräldraförsäkringen för


Utskottsberedning: 2012/13:SfU1
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2012/13:Sf249 av Elisabeth Björnsdotter Rahm (M) (doc, 57 kB)

Nationellt skogsmuseum i Lycksele

Motion 2012/13:Kr236 av Elisabeth Björnsdotter Rahm (M)

Motion till riksdagen 2012/13:Kr236 av Elisabeth Björnsdotter Rahm M Nationellt skogsmuseum i Lycksele M1298 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att se över förutsättningarna för att inrätta ett nationellt skogsmuseum med lokalisering i Lycksele.


Utskottsberedning: 2012/13:KrU9
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2012/13:Kr236 av Elisabeth Björnsdotter Rahm (M) (doc, 58 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se