Elisabeth Björnsdotter Rahm (M)

Elisabeth Björnsdotter Rahm (M)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Västerbottens län, plats 202
Titel Verksamhetschef.
Född år 1964
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7864688
E-post elisabeth.bjornsdotter.rahm[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Ledamot
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Valberedningen

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2018-09-24 – 2022-09-26
    • Ordinarie 2010-10-04 – 2014-09-29
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2012-04-20 – 2014-09-29
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Suppleant 2013-11-26 – 2013-12-17
    • Suppleant 2013-04-23 – 2013-06-18
    • Suppleant 2013-02-21 – 2013-03-06
    • Suppleant 2012-11-27 – 2012-12-19
    • Suppleant 2011-11-24 – 2011-12-14
    • Suppleant 2011-06-16 – 2011-06-17
    • Suppleant 2011-03-31 – 2011-04-01
    • Suppleant 2010-11-23 – 2010-12-15
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Ledamot 2012-10-04 – 2014-09-29
    • Ledamot 2011-10-12 – 2012-09-18
    • Ledamot 2010-10-19 – 2011-09-15
    • Riksbanksfullmäktige

    • Suppleant 2014-10-14 – 2018-10-09
    • Valberedningen

    • Suppleant 2018-09-24 –

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Avskrivningsregler för flyttbara bostadshus

Motion 2010/11:Sk396 av Krister Hammarbergh och Elisabeth Björnsdotter Rahm (M)

Motion till riksdagen 2010/11:Sk396 av Krister Hammarbergh och Elisabeth Björnsdotter Rahm M Avskrivningsregler för flyttbara bostadshus m1554 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om avskrivningsmöjligheter för flyttbara bostadshus. Motivering Traditionellt


Utskottsberedning: 2010/11:SkU22
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2010/11:Sk396 av Krister Hammarbergh och Elisabeth Björnsdotter Rahm (M) (doc, 48 kB)

Avskaffande av s.k. dubbelregistrering vid älgjakt

Motion 2010/11:MJ395 av Krister Hammarbergh och Elisabeth Björnsdotter Rahm (M)

Motion till riksdagen 2010/11:MJ395 av Krister Hammarbergh och Elisabeth Björnsdotter Rahm M Avskaffande av s.k. dubbelregistrering vid älgjakt m1571 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om ett avskaffande av dubbelregistrering vid älgjakt. Motivering


Utskottsberedning: 2010/11:MJU6
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2010/11:MJ395 av Krister Hammarbergh och Elisabeth Björnsdotter Rahm (M) (doc, 48 kB)

Försäkringsskydd för ambulanspersonal

Motion 2010/11:So251 av Elisabeth Björnsdotter Rahm (M)

Motion till riksdagen 2010/11:So251 av Elisabeth Björnsdotter Rahm M Försäkringsskydd för ambulanspersonal m1305 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om försäkringsskydd för ambulanspersonal. Motivering Ambulanspersonal i Sverige omfattas i dag


Utskottsberedning: 2010/11:SoU9
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2010/11:So251 av Elisabeth Björnsdotter Rahm (M) (doc, 47 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se