Elisabet Knutsson (MP)

Elisabet Knutsson (MP)

Tidigare ersättare

Parti Miljöpartiet
Valkrets Skåne läns norra och östra
Titel Högstadielärare matte och No.
Född år 1952

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2018-09-24

    • Riksdagsledamot

    • Statsrådsersättare 2014-10-03 – 2018-09-24
    • Utbildningsutskottet

    • Ledamot 2016-06-28 – 2018-09-24
    • Suppleant 2014-10-14 – 2016-06-28
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2014-10-14 – 2016-06-28
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2016-06-28 – 2018-09-24
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2018-03-09 – 2018-09-24

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 14- (statsrådsersättare 141003-). Ledamot utbildningsutskottet 16-. Suppleant utbildningsutskottet 14-16, näringsutskottet 14-16 och kulturutskottet 16-.
  • Föräldrar

    Järnhandlaren Knut Knutsson och hemmafrun Maja Knutsson, f. Gustavsson .

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Psykiatrisk vård för nyanlända flyktingar

Motion 2015/16:1134 av Marco Venegas m.fl. (MP)

Motion till riksdagen 2015/16:1134 av Marco Venegas m.fl. MP Psykiatrisk vård för nyanlända flyktingar Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att höja kompetensen angående psykiatrisk vård för nyanlända flyktingar och tillkännager detta för regeringen. Motivering En tredjedel


Utskottsberedning: 2015/16:SoU7
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2015/16:1134 av Marco Venegas m.fl. (MP) (docx, 47 kB) Motion 2015/16:1134 av Marco Venegas m.fl. (MP) (pdf, 65 kB)

Medborgarkontor i invandrartäta områden

Motion 2015/16:262 av Marco Venegas m.fl. (MP)

Motion till riksdagen 2015/16:262 av Marco Venegas m.fl. MP Medborgarkontor i invandrartäta områden Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om medborgarkontor och tillkännager detta för regeringen. Motivering Medborgarkontor började inrättas för många år sedan i miljonprogramsområden,


Utskottsberedning: 2015/16:KU17
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2015/16:262 av Marco Venegas m.fl. (MP) (docx, 47 kB) Motion 2015/16:262 av Marco Venegas m.fl. (MP) (pdf, 65 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.